Klasická školní budova, prostorné chodby s nezbytným prošoupaným linoleem na zemi, bílé zdi nesoucí stopy a otisky dětských dlaní, mokrých hub, svačin a celý vzorník podrážek všemožných přezůvek. Nad tímto pásmem, asi ve výšce jednoho metru nad podlahou, upoutávají pozornost nástěnky či jen samotné zarámované obrázky.
Slovo obrázky je však nepatřičné, neboť mnohé výtvory by si zasloužily označení uměleckých děl, např. olejomalby, grafiky, linoryty apod. Na chodbě postávají různobarevné židle, některé navíc s puntíky, písmenky, obláčky, zvířátky či grafitti, prostě podle momentální nálady svých tvůrců. Jejich výhodou je, že se dají pokaždé přemalovat, jakmile se ocitnou přede dveřmi jinak smýšlející třídy. Jedna nástěnka upoutá nevšední barevností, asi jakoby nějaký bláznivý malíř chtěl na své paletě vyzkoušet všechny barevné tóny a jejich ještě pestřejší stíny, a bez ladu a skladu je vršil, kam se dalo. Je nadepsaná Ticho ve mně.
Přemýšlím o ní při čekání na pana ředitele. Ticho ve mně? Moje vlastní vnitřní ticho by bylo asi fialové, od něžné růžové lila šeříků po temně zlověstnou rudě a černě probleskující bouřkovou ultra violet. Je bezvadné, že dětské ticho symbolizují barevné propletené čáry, kružnice, skvrny. To jejich ticho je přímo hmatatelné, nikdy nejde rovně, ale všelijak se kroutí a proplétá, jako když se nejprve podíváte zpříma do slunce a pak si jej uzavřete pod zavřená víčka. Roztančí se v něm kruhy, které se zvětšují a zmenšují, někam ubíhají a zase se vrací. takové je tedy dětské ticho? Ptám se na to pana ředitele. Odpoví mi, že to paní učitelka asi myslela dobře, ale spletla to trošku, zapomněla totiž, že v dětech žádné ticho není!
Reklama