Letošní léto bude ve znamení smyslnosti. Projeví se to nejen ve volbě sporého a svůdného oblečení žen, ale také v takových sférách, jako jsou módní barvy květin, tvary jejich květů a způsob vázání kytic.
Květinami léta 2001 budou helikonie, anturie, růže, nevadlec, karafiát, pivoňka a kala. Oproti jarnímu trendu, v němž převládaly jasné barvy, se léto upíná k tmavým, sytým tónům červené, které podporují smyslnost tohoto ročního období, pro nějž je charakteristické zrání. V módě budou ale i všechny odstíny růžové, oranžové a žluté, setkávat se budeme i s tmavě fialovými.
Kytice se mohou dozdobovat saténovými, sametovými nebo i koženými stužkami. Květy se dají svazovat také šňůrkami korálků či na nit navlečenými flitry různých barev, zejména však červenými. Mezi přírodními materiály, které obohacují kytice, jsou dekorativní větvičky okrasných dřevin, které lze různými způsoby barvit.
Pokud jde o vázy a jiné interiérové doplňky, je dobré střídat matné a lesklé povrchy. Z materiálů převládá barevné sklo, ale nepohrdejte ani plastem, který se stal hitem posledních let.

Růže
patří bezesporu mezi nejkrásnější a také nejobdivovanější květiny. Vůně a barvy růží jsou pro módní trendy na léto 2001 ideální. Aranžmá s rudými růžemi je zároveň romantické i moderní. Velmi výrazné kombinace vzniknou spojením růžových růží a tmavočervených květů, například karafiátů. Všeobecně se v kyticích používá málo doplňkové zeleně, ale pohled může upoutat například několik zohýbaných větviček lísky, které evokují secesi. Plný tvar květů růží kontrastuje s jejich štíhlostí. V aranžmá s růžemi se používají i jiné květiny, jako jsou karafiáty nebo pivoňky. Hlavní charakteristikou tohoto trendu je těsné vázání kytic. Atmosféru dotváří moderní vázy z barevného skla nebo plastu.

Péče
Růže dejte do vody co nejdříve po zakoupení. Ostrým nožem šikmo seřízněte asi pět centimetrů stonku. Odstraňte listy, které by byly pod hladinou. Trny není nutné odstraňovat. Používejte vždy zcela čisté vázy a do vody přidejte výživu pro řezané květiny.

Tip Nikdy neumisťujte kytici v blízkosti ovoce. Ovoce při procesu zrání vylučuje etylén, který urychluje odkvétání květin. Na růže používejte pokud možno skleněné vázy, čistí se snáze než například kameninové.
Reklama