I když podle kalendáře už prázdniny skončily dávno, mnoha dětem z celé republiky se čekání na školu letos trochu protáhlo. Za normálních okolností by to jistě byl v jejich případě důvod k radostnému juchání, ale když vám školu a dům odnese velká voda, pravděpodobně se na celou věc budete dívat trochu jinak…
Srpnové povodně zasáhly mnoho měst a vesnic, které se dodnes více či méně z mokré katastrofy vzpamatovávají. Vedle nezbytné materiální a finanční pomoci, která do postižených oblastí v posledních týdnech putovala z celé republiky i ze zahraničí, vznikají i menší, avšak neméně důležité projekty, které jsou určené nejen pro dospělé, ale i pro děti ze zaplavených míst. Například pro děti z okolí Mělníka připravilo Sdružení Kokořínska spolu s CA Adventura (a za mediální podpory Ženy-in) veřejnou sbírku školních potřeb, která ve dnech 21. a 22. září vyvrcholila zábavními odpoledni pod názvem „Ahoj prázdniny“ na hřištích v Cítově, Liběchově a Kelských Vinicích.
Odpoledních hrátek se zúčastnilo na 300 dětí, které soutěžily na devíti stanovištích - zabíjely tříhlavou saň, jako Měsíčníci sklízely hvězdy, proplétaly se pavoučí sítí, chodily na chůdách a v pytlích a vyváděly jiné veselé krokolomnosti :-) Také si mohly zastřílet ze vzduchovky na střelnici. Všechny děti měly připraven balíček školních potřeb z darů jdnotlivců a firem, odměnou za splněné soutěže jim navíc byly hračky a knížky rovněž získané ze sbírky. Děti, které si nemohly pro školní potřeby přijít, obdržely zbylé balíčky ve své škole nebo na svém obecním úřadě. Ze shromážděných prostředků jsme připravili 580 balíčků se školními potřebami. Použili jsme seznamy dětí ze zaplavených domácností poskytnuté obecními úřady a školami. Těmto dětem jsme jmenovitě rozdali pozvánky,které byly zároveň potvrzením pro převzetí balíčku se školními potřebami.
Sbírka „Ahoj prázdniny“ probíhala na několika místech: ve Velkém Borku shromáždili 4300 korun, OÚ Velký Borek navíc uvolnil 7000 korun. Sdružení obcí Kokořínska uvolnilo 5000 korun, v Mělnickém Vtelně shromáždili 7600 korun, v Praze v CA Adventura vybrala asi 11 000 korun a Člověk v tísni - společnost při České televizi ze svých prostředků uvolnila pro tuto sbírku 6000 korun.
Samozřejmě současně podle slov koordinátorky Jany Šulcové shromáždili organizátoři hodně školních potřeb z věcných příspěvků jak drobných přispěvatelů (nejen z Mělnicka, přicházely balíky ze všech koutů Česka), ale také z darů různých firem (Papirius, stavební firma Jiří Šikner - Mělník, Papírnictví u Kučerů na Mělníku poskytlo dar i výraznou slevu při nákupu zboží).
Další formou sponzoringu bylo občerstvení pro účastníky dětských odpolední, takže děti si pochutnávaly na výborných koláčích a buchtách z Pekárny u Nováků, které zapíjely ovocnými kefíry z mlékárny Čejetičky, v neděli se podávaly lahůdkové Mělnické párky od RPR - výrobny uzenin A. Růzha. Chleba a pečivo dodalo Pekařství Paul - Mělník. Pro dopravu dětí zdarma na hřiště využili organizátoři sponzorského daru ČSAD – Mělník.
Do sbírky výrazně přispěly také děti ze ZŠ Revoluční z Kralup nad Vltavou a překvapili i studenti z gymnázia Písnická v Praze 12, kteří výjimečně vydali a prodali školní časopis a výtěžek věnovali nejvíce zaplaveným školám v Hoříně a v Dolních Beřkovicích.