Příliš živé dítě dokáže mnohdy rodiče přivést na pokraj fyzických i psychických sil. Ať již však jde "pouze" o zvýšený přirozený temperament či hyperaktivitu zaviněnou lehkou mozkovou dysfunkcí a způsobující občas vážné problémy s výchovou i zařazením dítěte do kolektivu, je nutné už odmalička dbát určitých doporučení. Odborníci radí vytvořit rituály, najít rytmus, pevné orientační body, které dítě dokáže i v rámci svého příliš aktivního chování akceptovat a které jej mohou pomoci usměrnit.
- Vstávání, mytí, čištění zubů, oblékání - to vše by se mělo odehrávat každý den ve stejnou dobu, ve stejném sledu a s určitým řádem. Totéž platí o rituálech večerních. I zde postupujte podle stejných pravidel a bez výjimek, i když zpočátku budete s potomkem zřejmě dost bojovat.
- Buďte trpěliví při hraní s dítětem. Hyperaktivní jedinci mnohdy jen velmi obtížně vydrží delší dobu u jedné hračky, stavebnice, knihy. Snažte se udržet jeho roztříštěnou pozornost u jedné věci déle a třeba už deset minut považujte za úspěch, který náležitě oceníte pochvalou. Nepropadejte nervozitě, poslouchá-li stále dokola jednu písničku, skladbu nebo pohádku. Hyperaktivní děti většinou milují hudbu, v jejímž rytmu se mohou pohybovat a opakující se zvukové vjemy je mohou uklidňovat, i když vám už lezou na nervy.
Reklama