Francouzské Ministerstvo kultury připravuje každým rokem akci nazvanou Červen, měsíc zahrad. Aktivní Francouzský institut ve Štěpánské ulici v Praze z ní pravidelně vybírá několik akcí, týkajících se umění zahrady a nejnovějších výzkumů i současných kreací v této oblasti (park André Citroën v Paříži, imaginární zahrady v Terrassonu aj.).
V pondělí zahájila tento ojedinělý projekt přednáška přední francouzské odbornice na historii zahrad a parků Monique Mosser - Zahrada jako kulturní fenomén. Ačkoliv slovo zahrada zdá se být dnes něčím zcela běžným, obyčejným a jaksi samozřejmým, je tento prostor látkou hodnou studování a bádání mnoha odborníků na celém světě, a to z hlediska historického vývoje, tak jako součást krajinotvorby a výstavby měst. Jedním ze znalců na slovo vzatých je právě Monique Mosser, která se sama podílela na rehabilitaci umění zahrady v posledních dvaceti letech, kdy se názor na toto téměř zapomenuté umění zcela změnil.
Dnes v 16.30 naváže tato dáma na svoji pondělní přednášku v prostorách Francouzského institutu ve Štěpánské ulici a představí internetové stránky, které byly vytvořeny v dubnu 2001 a jsou věnovány dílu André Le Nôtrea, tvůrce zahrad, který se v 17. století proslavil především svou prací pro zámek Versailles.
Reklama