Velká voda, která se přehnala Českou republikou, postihla více či méně desetitisíce lidí, připravila je o střechu nad hlavou nebo odplavila jejich pracoviště. Mokrý živel ale pochopitelně ovlivnil i život školáků. Kromě toho, že mnoho škol bylo přímo zaplaveno, desítky dalších poskytly útočiště vytopeným rodinám a jiné mají problémy s dojížděním dětí. Podle kalendáře by měl v pondělí dětem v celé republice začít normální školní rok. Na mnoha místech však ve škole ještě dlouho nebude zvonit a chodbami se nebudou honit prázdninově rozlítaní uličníci.
Mimořádná situace si vyžádala i mimořádné změny, a tak v Praze a v dalších povodní postižených oblastech budou školy zahajovat výuku na doporučení ministerstva až o týden nebo dva týdny později, někde (jako třeba v pražském Karlíně) až o celý měsíc. Protože například v Praze je mimo jiné stále dost vypjatá dopravní situace, „povodňové“ prázdniny budou mít i školáci, jejichž učebny voda ani nesmočila. Pro děti je tato situace jistě více než radostná – vždyť prázdniny ještě nekončí! Ale rodiče mají často hlavu v pejru. Další dovolenou v práci nedostanou, letní tábory už skončily a babičky začínají stávkovat…
Díky různým občanským a zájmovým iniciativám však někteří rodičové nebudou muset v práci půlku září trnout, co asi potomek doma sám vyvádí. O nabídce táborových pobytů pro děti postižené záplavami informuje například rozcestník www.borovice.cz nebo www.detske-tabory.cz.

Jestli jste z Prahy a ještě pořád si nejste jisti, jestli ta „vaše“ škola začíná načas nebo s odkladem, podívejte se na seznam škol zřizovaných městem nebo na seznam škol církevních a soukromých, tak jak jsou k vidění na stránkách hlavního města. Přesto ještě doporučuji sledovat například internetové stránky té které školy nebo si informaci ověřit telefonicky, protože mnohá školní zařízení se o konkrétním datu zahájení výuky rozhodovala skutečně na poslední chvíli.

Jak se vy a vaše děti vypořádáváte s následky povodní? Napište nám o tom, jak to právě teď vypadá zrovna u vás, jak řešíte prodloužené prázdniny svých potomků a vůbec, co je nového… Jestli máte dobrý tip na trávení času „povodňových“ prázdnin, dejte vědět ostatním.
Reklama