S ohromně úspěšnou iniciativou přišla letos na sklonku léta nezisková organizace „Pro-men“, která má centrálu v Londýně a pobočky ve více než třiceti zemích světa včetně České republiky. Tato organizace získává během celého roku finanční prostředky od dobrovolných dárců a prostřednictvím veřejně prospěšné činnosti, aby je pak jednou ročně investovala do ojedinělého charitativního programu tzv. „mužských táborů“.
Ptáte se, co je to zase za koninu? Tak čtěte dál. A přitom si vzpomeňte, s jakou radostí vypravujete každé léto své potomky minimálně na čtrnáct dní na dětský tábor pod záminkou, že dítě potřebuje kolektiv, ale hlavně s veselou myslí, jak si aspoň na chvíli vaše nervy odpočinou… A na stejném principu je založena aktivita „Pro-men“. Obzvláště velkou úlevou jsou tyto dotované tábory pro ženy, jejichž muži jsou nezaměstnaní nebo v důchodu, protože ti se převážně zdržují doma, kde namísto pomocné ruky přiložené k dílu jen kibicují a vyvolávají šarvátky. Podobnou spásou jsou letní mužské campy pro ženy, jejichž drahé polovičky nemají žádné kamarády či koníčky a své frustrace si vybíjejí na svých partnerkách. Podle hesla „kdo si hraje, nezlobí“ jsou tedy, jak přiznávají i renomovaní newyorští manželští poradci dr. Quarrell a dr. Fight, mezinárodní mužské tábory doslova lékem na bolavá manželství…
Tábory jsou obvykle stanového typu, takže umožňují svým frekventantům úzké sepětí s přírodou. Program je velmi nabitý a zahrnuje mnoho aktivit od běhu, jízdy na kole, lukostřelby, přes rybolov, zpěv, tanec až po výuku bojových umění nebo základy horolezení. Pro klid manželek, jež své muže na tento typ tábora vyšlou, jsou všechny turnusy čistě mužské, ženy se zde nevyskytují ani v polní kuchyni či jako instruktorky.
Velkou výhodou tábora je to, že je z devadesáti procent dotován centrálou „Pro-men“, takže si účast mohou dovolit muži všech příjmových skupin. O ohromné oblibě „mužského tábora“ svědčí i zájem, počet přihlášených totiž zpravidla převyšuje až desetinásobně kapacitu kempu. Účastníci se pak vybírají losem.

od naší zvláštní londýnské zpravodajky Gvedolíny Vychytralé
Reklama