Něžné jako komtesa Hortenzie, schovanka paní kněžny z Babičky Boženy Němcové, jsou květiny téhož jména. Ohromné koule drobných květů mohou mít všechny barvy od bílé, přes růžovou a fialovou až po purpurovou, sytě modrou nebo světle zelenou.
Hortenzií existuje mnoho druhů, některé tvoří stromky, jiné keře, další se plazí po zemi nebo pnou po opoře. Domovem hortenzií je východní Asie a střední a jižní Amerika. Pokud jim chcete na své zahradě poskytnout co nejlepší podmínky, vyberte jim místo v polostínu s dostatečně kyselou zeminou. Na slunci se jim daří hůře, potřebují v tom případě zeminu s větším obsahem humusu. Nedělá jim dobře sucho, ale ani přílišné vlhko, vody prostě požadují tak akorát. Podle zkušeností zahradníků je pěstování hortenzií celá věda a ne každému se to podaří.
Hortenzie můžete pěstovat i doma v květináči. Pokud je chcete mít dlouho svěží, postavte květináč do stínu a udržujte jim teplotu okolo dvacet stupňů. Zalévejte denně, ale ne přílišným množstvím vody a občas květinu oroste.
Když si půjdete koupit hortenzii v obchodě, zaplatíte za ni v květinářství – v květináči mezi 100 a 200 korun, někde ji prodávají i jako řezanou květinu okolo 100 korun. Ve velkoobchodě zaplatíte za její kultivary méně.
NÁŠ TIP: Hortenzie vypadají perfektně i usušené. Než začnou květy vadnout, pověste celá květenství hlavou dolů na suché stinné místo a nechte usušit. Jejich barvy vyblednou a usušené květy mohou být se svým mile starosvětským vzhledem skvělým doplňkem jakéhokoli interiéru.