Schválně si to někdy zkuste. Vezměte svého přítele na Staroměstské náměstí a počkejte si, až se u radnice začnou rojit svatebčané s nevěstou v čele. Zatímco vám oko zvlhne dojetím a v hlavě vám znít svatební zvony, váš partner pravděpodobně utrousí něco ve smyslu: „Další chudák se nechal lapit…“
Muži se dneska zkrátka do ženěAní nijak zvlášť nehrnou. Proč? Tuhle otázku si položila skupina výzkumníků z Rutgers University v USA, kteří se zabývají otázkami manželství a rodiny. Ti si uvědomili, že téma mužů zarputile odmítajících svatební okroužkování je sice omíláno v každodenních debatách na celém světě a je vděčným námětem pro knížky a filmy, ale nikdo se vlastně pořádně nezeptal těch, koho se to týká. Proto oslovili 60 svobodných heterosexuálních mužů od 25 do 33 let z celého území USA a v devíti „focus group“ skupinách s nimi probírali témata vztahů, sexu a manželství.
Lecos se dalo předpokládat a lecos bylo poněkud překvapivé, co ale možná ženy naštve nejvíc je zjištění, které výzkumní pracovníci obzvláště vypíchli: Muži se nehrnou do svatby proto, že sex je pro ně dneska jednoduše dostupný i bez toho, aby se museli vázat a každý výplatní den udělat doma stojku… Zjednodušeně řečeno si za tak to ženy můžou samy. :-)
Na druhém místě pak muži zmiňovali jako důvod odkládaného sňatku, že si můžou užít všechny manželské výhody v rámci společného života „na hromádce“ a přitom se nemusejí obávat toho, že až to skončí, budou oškubáni o většinu svých movitých i nemovitých majetků. Obavy z rozvodu a s ním spojených finančních trablů totiž následovaly hned na třetím místě. Dále pak muži zmiňovali jako důvod to, že ještě nechtějí děti, že mají strach z toho, že manželství pro ně bude znamenat příliš mnoho změn a kompromisů, že ještě stále čekají na „tu pravou“, že nepociťují společenský tlak ke vstupu do manželství, že si nechtějí vzít ženu, která už má děti, že dříve, než se ožení, si chtějí pořídit vlastní dům a (žádné překvapení), že si chtějí užít svobodného života tak dlouho, jak jen to půjde… „Ani jeden z mužů přitom nevyjádřil nějakou zvláštní touhu mít děti,“ dodává autorka projektu Barbara Dole Whitehead. „Děti vidí spíše jako vzdálený životní cíl a velkou zodpovědnost, do které ještě nemají chuť.“
Mimo jiné tento trend souvisí s posunem průměrného věku, kdy lidé vstupují do manželství, který neustále vzrůstá, a to jak v USA, tak i Evropě.
Zpravodajský server HealthStoutNews, kde jsme tyto informace pro vás našli, však cituje oponentku zmíněného výzkumu, Dorian Solot z Bostonu, která tvrdí, že výsledky jsou zavádějící a příliš tvrdé k mužům. Sama na jiných výzkumech z posledních let dokládá, že naopak dneska jsou to spíše muži, kdo se hrne do chomoutu, a ne ženy, frustrované obavami z krachu a užívající si volnosti a kariéry… Jako příklad použila výsledky šetření, které v roce 1996 provedl vyhlášený Gallupův ústav. Podle nic se 39% svobodných mužů vyjádřilo kladně na otázku, zda by se chtěli oženit, zatímco mezi svobodnými ženami pro svatbu hlasovalo jen 29%.
Reklama