Tak už jsou zase tady - dopisy a psaníčka od dětí z táborů. Mám pro ně vyhrazenu krabici a již po léta si je tam ukládám. Ale předtím nejprve takové psaníčko zaujme to nejčestnější místo na lednici, přichycené magnetem se tam nejméně po dobu jednoho měsíce vystavuje všem na očích. Každé z nich mi připomíná, jak se ty naše děti od sebe liší a zároveň v nich poznávám i kousek sebe.
Nejstarší syn vždy nezapomněl napsat s kým sdílí chatku či stan, a to způsobem převzatým z černé kroniky, takže jeho lístky z prázdnin zněly: „Dojeli jsme dobře. Spím s E.K., F. R. a Č.L.“ Mnozí nezasvěcenci se po jeho přečtení otázali, kamže to vlastně to ubohé dítko posílám, zda přece jen ne do polepšovny či jiných nápravně výchovných zařízení. Psaníčka také obvykle obsahovala informaci, komu, co a za kolik koupil, briskně doplněnou o další poznámku, většinou ve znění: „...ale bohužel sem to ztratil (zapomněl, někde nechal apod.)...“
Další syn, uzavřený sám do sebe, se jen těžko někomu zpřístupňuje, proto psaní jakýchkoliv dopisů či pár řádek je pro něj tak ryze osobní věc, že mnohdy nedokáže tuto bariéru prolomit. V tom případě alespoň přichází prázdná obálka na důkaz, že žije a je celkem v pořádku. Poslední dobou přišel však na to, že vůbec nemusí zaznamenávat zprávy o své osobě, a tak nám zasílá sice jednu, nicméně poměrně obsáhlou zprávu o stavu místní fauny a flory. Aby přece jen dal najevo bližší kontakt, začíná vždy slovy „...jak asi víte od dalších sourozenců, dojeli jsme dobře...“ bez ohledu na časový horizont, kdy zprávu posílá. Tak na příklad jsme se naposled dozvěděli dva dny před jeho příjezdem domů z třínedělního pobytu, že opět dojeli dobře.
Další chlapeček se rozhodl o prázdninách naprosto ignorovat pravopis, a ač tomu jeho školní výsledky v průběhu roku nenasvědčují, úplně přehlíží malá a velká písmena, tvrdé a měkké i, y, škrtá a přepisuje, vpisuje a nesmyslně dělí a ač je to dost s podivem, používá takřka výhradně slov "piš, jak slyš".
A dceruška maluje a pak ve spěchu připisuje to nejdůležitější na obálku. Už se těším, jakými skvosty se má krabice letos naplní. :-)
Reklama