Taky rádi relaxujete nad skládáním „puclíků“? Doufám, že jsem nikoho neurazila tímto patvarem, ale tak začal puzzle říkat můj syn, když mu byly tři roky a pronikal do kouzla jejich skládání, a nějak se to u nás doma ujalo. Ale víte, že v dobách jejich vzniku se jim říkalo rozřezané mapy a dětem krále Jiřího III. zpestřovaly výuku zeměpisu? Začátkem 20. století je několik podnikavých žen začalo stříhat z časopiseckých obrázků s portréty a krajinami, a tak je lidé začali kupovat nejen pro děti.
Roku 1908 zasáhl USA „skládačkový virus“ - skládali právníci, univerzitní profesoři, ministři… a výrobci nestačili vysokou poptávku uspokojovat. Skládačky se v té době stále vyráběly ručně a jejich cena byla dosti vysoká. Až kolem roku 1932 se puzzle začaly tisknout a řezat strojově a jejich cena výrazně klesla. V té době se jich v Americe prodalo okolo deseti miliónů kusů týdně a největší popularitě se těšily ke konci hospodářské krize, kdy bylo mnoho lidí nezaměstnaných a denně se museli potýkat s problémy, které jim připadaly neřešitelné. Proto jim každý drobný úspěch, byť šlo jen o sestavení skládačky, přinášel velké uspokojení.
Dodnes mají puzzle mnoho příznivců, a to nejen mezi dětmi, ale i u dospělých a i v nejvyšších vrstvách společností. Například královna Alžběta si puzzle půjčuje z archivu Britského klubu milovníků puzzle a dává přednost motivům s koni a se psy. Bill Gates zase prý holduje dřevěným skládačkám, které mají nepravidelné okraje a jednotlivé kousky se hodí na několik míst.
Oblíbenost skládaček vysvětlují psychologové mimo jiné tím, že lidé nemají rádi chaos a cítí velké uspokojení, když nastolí pořádek. Zasazení posledního dílku skládačky přirovnávají někteří lidé k mimořádně silnému psychickému zážitku. Zajímavostí také je, že 70% z těch, kteří mají skládání jako svůj koníček, jsou ženy, což je prý dáno tím, že jsou většinou trpělivější a zručnější než muži. Mají také větší smysl pro celek a lépe rozpoznávají a pamatují si barvy.

A jak jste na tom vy? Jak velkou skládačku jste dokázali složit?
Reklama