Všechny děti milují pohyb venku v přírodě. O to víc, když je venku teplo a pohoda a příroda je přímo láká v dobrodružným, alespoň malým výpravám. Děti milují domov a tak od prvních krůčků mají rády schovávačky, v pozdějším věku si budují své „domečky“ v bytě či na zahradě. Někdy jim říkají legračně „bunkry“ a střeží si jako ostříži své první dětské soukromí.
Bunkrům či domečkům dávají děti často přednost před houpačkami, skluzavkami či společenskými hrami. Z výchovného hlediska by měli rodiče respektovat jejich soukromí, ale měly by být vždy na pozoru! Některé dítě je opravdu kutil již od malička na slovo vzatý a svou nevědomostí by si mohlo způsobit nepříjemný úraz. Navíc, děti rády dělají zakázané věci, protože „zakázané ovoce nejvíc chutná“ a soukromí a přítmí domečku či bunkru je pro takovou vzrušující činnost jako stvořené. Děti si rády nosí různé relikvie, které najdou na zahradě či na menší skládce, a pak si s takovým „pokladem“ hrají. Co naplat, když z něho vyčuhují rezaté hřebíky nebo dráty, když je hra zrovna s touto nevšední hračkou tolik zábavná!
Děti na zahradě řádí a je od nich pokoj, v přírodě se vyžijí daleko víc než v bytě. Ale pozor na jejich záludné nápady s čím vším si dokáží hrát. A to už vůbec nezmiňujeme takové „skvělé“ nápady jako tajné zapalování ohýnků pomocí extra vznětlivých hořlavin. Někdy je taková užalovaná holčička, která všem leze na nervy, spásou zdraví ostatních:-). Nic se ale nemá přehánět, důvěra dospělých k dětem jen posílí jejich vztah. Nicméně „Důvěřuj, ale prověřuj“.
Máte nějakou vtipnou příhodu s dětmi na zahradě? Udělaly vaše děti něco takového, že vám nad tím zůstal rozum stát? Napište nám o tom!