Určitě tyhle situace znáte. Něco se stalo. Přišla jste na to, že ten váš jediný s někým za vašimi zády randí. Nebo vám řekl, že letos s vámi nejede na dovolenou, protože musí s klukama na expedici do Transylvánských Alp. Nebo slíbil, že zítra zavolá, a už jsou to tři dny a nic. Prostě je vyhlášen poplach prvního stupně. SMSky létají vzduchem, přeposílají se e-maily a svolává se porada „Amazonek“ ve vaší oblíbené vinárně. Sejdou se tam vaše dvě tři nejlepší kamarádky a rozebírá se situace ze všech stran.
„Pošli ho do p…!“ kategoricky radí kamarádka Gábina, která je už dvakrát rozvedená a poslední známost jí vydržela tři dny. „Já bych myslela, že je čas sestavit strategický plán,“ míní Zuzana, matka tří dětí a manželka středoškolského profesora, který ji už patnáct let dokonale ignoruje. „Musíš udělat něco, aby mu konečně došlo, jak to s ním máš. Prostě aby šel trochu do sebe a pochopil, že jinou takovou už sotva kdy potká…“ „Zavolej mu,“ radí jedna. „V žádném případě mu nevolej, nepiš, neposílej esemesky. Ať si nemyslí, že dolejzáš,“ soudí jiná ve stejné situaci. Vy schlíple sedíte u stolu, začínáte mít pocit, že se tady nemluví o vašem osudu, ale o nějaké společenské hře, a hlavně absolutně nemáte ponětí, co teda udělat, abyste dosáhla kýženého výsledku. Tedy získala ubezpečení o jeho neskonalé lásce…
Možná některé z vás teď trochu naštvu, ale moje rada zní, neposlouchejte rady svých kamarádek. Já vím, ony to myslí dobře. Chtějí abyste byla šťastná, aby vám váš drahý díky nějaké krkolomně promyšlené strategii vyznal lásku, ale co je na tom nejhorší je to, že - stejně jako vy – ani vaše kamarádky nemají ani páru o tom, co se děje v jeho hlavě. Takže veškeré složitě vymyšlené konstrukce, jejichž rafinovaným cílem je mužovo absolutní prozření a pochopení, se logicky míjejí účinkem. A to ještě v lepším případě, kdy si jich dotyčný nevšimne. Pokud je totiž zaregistruje, jen stěží ho přimějí k proměně v kajícného romantika, ale spíš ho otráví ta všetečná dívčí snaha všechno rozebírat a strkat nos do cizího soukromí.
Pokud přece jen musíte mít někoho, kdo vám občas vynadá, že jste udělala blbost, nebo vám přátelsky poradí, kudy ze vztahového labyrintu, najděte si homosexuálního kamaráda. Ten toho ví o chlapské duši stokrát víc než vaše kamarádky, ale zároveň dost dobře chápe, co se děje ve vašem rozervaném srdci. Ale pozor – ani jeho rady nejsou stoprocentně směrodatné. Takže mám pro vás možná trochu nepříjemnou zprávu. Je to jenom na vás. Na vaší schopnosti ubránit se ve vztahu hloupé falešnosti a zbytečné nedůvěře, zachovat si vřelé srdce i chladný rozum, být zároveň laskavým stratégem i upřímným taktikem… Uf, nic jednoduchého, že jo?