Naše prababičky praly prádlo za pomoci mýdla s jelenem, my máme dnes k dispozici onačejší přípravky. Víte ale na co jsou které prací prostředky určeny? Tady vám nabízíme krátký přehled:

Univerzální prací prostředky dovolují dosáhnout uspokojivého efektu praní při teplotách 30°, 40°, 60° nebo 80° až 95°C. Jsou vhodné pro praní odolných textilních výrobků s výjimkou těch, které jsou vyrobené z vláken neodolných vůči alkáliím, jako jsou křemičitany nebo uhličitany a kyslíkové bělidlo (boritan nebo uhličitan sodíku, často s přidáním aktivátoru). Jsou nevhodné pro praní výrobků z vlny, přírodního hedvábí, umělých octanových vláken, chemicko-syntetických vláken, stejně jako polských anilanů nebo elastických polyuretanových výrobků, jako jsou lycra a elastan. Nevhodnost určitých textilních výrobků pro praní univerzálními prostředky může vycházet nejen z charakteru vláken, ale i z faktu, že barviva použitá na jejich barvení jsou málo odolná vůči alkáliím nebo bělidlům.

Speciální prací prostředky používáme na praní záclon a barevného prádla. Vyznačují se tím, že obsahují speciální přísady, nejčastěji polyvinylpirolidon. Tato přísada zabraňuje přecházení barev z textilních výrobků do prací lázně a tím pádem i přenesení na ostatní prané textilie.

Prostředky na praní jemných tkanin jsou určeny na praní jemných textilních výrobků neodolných vůči alkáliím a hlavně na praní vlny, přírodního hedvábí, výrobků z octanových a polyakrylových vláken. Vyrábějí se v práškové nebo tekuté podobě. Používají se v úzce vymezených procesech praní při teplotě od 30 do 40°C.

Tekuté prací prostředky svými vlastnostmi a okruhem použití odpovídají pracím práškům na jemné tkaniny nebo práškům se speciálním určením. Neobsahují chemická bělidla. Jsou určeny především na praní výrobků s mastnou špínou.

Pomocné prostředky v procesu praní jsou za
a) prostředky pro změkčování a máchání, které se přidávají do posledního máchání. Dodají prádlu měkkost na dotyk a příjemnou vůni. U výrobků ze syntetických vláken zabraňují hromadění elektrostatického náboje po dobu jejich používání.
b) prostředky na změkčení vody jsou nabízeny k prodeji samostatně, ale mimo jiné představují i stálou přísadu každého pracího prostředku. Přidáním prostředku do praní se zabraňuje hromadění vápenatých a hořečnatých solí na stěnách automatických praček, jejich ohřívacích částech a na praném prádlu. U velmi tvrdé vody vylepšují efekt praní.

Prací prášky a přípravky se dnes nabízejí v několika cenových kategoriích, takže například Persil patří mezi ty prémiové, Palmex zapadá do kategorie střední a třeba Rex je vyloženě prášek, který šetří vaši peněženku.
Reklama