Zatímco generace dnešních dospělých zažívala ve svých školních letech strašlivé mindráky, pokud verdikt očního lékaře zněl: brýle, dnešní brýlaté dětičky mají život o poznání jednodušší. Nejen že je k dostání bezpočet dětských brýlových obrub rozličných barev, tvarů a velikostí, ale navíc už dneska nošení brýlí neznamená pro děti žádný výrazný handicap. Ve třídě na základní škole není brýlaté dítě výjimkou, ale skoro se dostává do převahy, kromě toho se nedávno zjevil fenomén Harryho Pottera, který přiměl k nošení brýlí i dětičky s ostřížím zrakem. :-)
Móda je ale jedna věc, zdraví dětí druhá. Pokud tedy půjdete vybírat nové brejličky se svým potomkem, určitě se nehádejte s optikem, když vám bude nabízet brýlové čočky z plastu a nikoli ze skla. Plastové čočky se sice víc poškrábou (dnes se dají opatřit oděruodolnou vrstvou), ale zato jsou téměř nerozbitné, takže vašemu dítěti při sportu nebo při hře nehrozí nebezpečí, které by mohl způsobit úlomek rozbitého skla. Navíc jsou takové brýle mnohem lehčí, tudíž se dítěti lépe a pohodlněji nosí. V případě slunečních dioptrických brýlí pak svému potomkovi můžete (stejně jako sobě) dopřát módního výkřiku v podobě barevných brýlových čoček. Věřte, že pak si bude malá fešanda nebo fešák odmítat brýle sundat i v místnosti. :-)
Co se týká kontaktních čoček, neexistuje omezení, které by zabraňovalo dětem je používat. Přesto - zvláště u malých dětí - není jejich užívání nijak zvlášť rozšířeno, a to především proto, že nošení kontaktních čoček vyžaduje určitou disciplínu a předvídavost, se kterou u dětí nemůžeme najisto počítat. Jsou ale děti (vrcholoví sportovci, tanečníci, herci apod.), které kontaktní čočky s úspěchem používají a – mají-li silnou motivaci – dovedou s nimi nakládat neméně obratně a zodpovědně jako dospělí. V každém případě ale dítě s oční vadou potřebuje mít nejméně dvoje brýle plus aspoň jedny sluneční, protože kontaktní čočky nejsou náhradou brýlí, ale jen doplňkem.

Připraveno ve spolupráci s Danielem Szarvasem, Optik Spektrum, Vinohradská 65, Praha 2.