Během prvních tří let života dítěte dochází k bouřlivému procesu vývoje všech smyslů a pohybové koordinace. Nejedná se jen o zrak, sluch či hmat. Postupně si osvojí:

· představivost (vede ke schopnosti napodobit chování a jednání okolí)
· pohybovou obratnost (jemnou i hrubou motoriku)
· trvalost existence předmětu (slouží k rozpoznání skutečnosti, že okolní předměty existují i bez použití všech smyslů)
· koordinaci oko-ruka

Uvidíte, že bude stále obratnější, šikovnější a vynalézavější. A bude si chtít hrát.
Na co dosáhne, to strčí do pusinky a ožužlá. Všechno musí prozkoumat - i tatínkovy noviny nebo maminčiny brýle... Ale pasivní hračky mu nevydrží na dlouho, chce změnu, zvuky a akci. Čím tedy malého průzkumníka zabavit? Vyhraje si s nejrůznějšími barevnými chrastítky, míčky, tlačítky, hracími natahovacími hračkami či obrázkovými knížkami.
V noci toho s ním moc nenaspíte a ráno kolotoč začíná znova. Taky máte pocit, že vaše dítě je živelná katastrofa? Všude za ním zůstává nepořádek. A zkuste ho nechat chvíli o samotě! Za chvilku si vás pláčem přivolá zpátky. A ty nekonečné pády! Ono by to vaše robátko chtělo lézt, sedět a stát, ale zatím mu to moc nejde. A tak je to pořád samé bum a bác! Buďte ráda, vaše dítě se má čile k světu. Nestresujte se tím, že nemáte doma naklizeno a navařeno. To počká. Vaše dítě vás teď potřebuje. Pomáhejte mu se rozvíjet a poznávat svět. A zapojte i tatínka popřípadě další členy domácnosti. Tatínek je na „blbnutí“ vhodná oběť. Malé děti milují vyhazování do vzduchu, točení hlavou dolů či „aero letí…“. - Nemáte nervy koukat se, jak váš miláček létá vzduchem? A on se směje a směje a chce ještě… Nebojte, nic se mu nestane. Nechte na chvíli starost tatínkovi a jděte si odpočinout.. :-)

Třeba k internetu, kde se můžete odreagovat, načerpat nové informace, zkusit své štěstí v soutěžích a probrat své zkušenosti s jinými maminkami v internetovém Huggies clubu, který najdete na stránce www.huggiesclub.cz.

Reklama