Všimli jste si někdy, jak pořád hledáme něco ideálního, vysníváme si to ve své fantazii, toužíme po tom a trápíme se tím, že to nemůžeme mít, místo toho, abychom si (aspoň v mezích možností) užívali toho neideálního, co máme na dosah? Chceme ideální práci, ideálního partnera, ideální bydlení, ideální přátele, ideální děti… Ale všechno je relativní a někdy neškodí, podívat se na situaci očima někoho jiného. Vezměte si třeba ideální sobotu. Na příkladu dvou hypotetických žen – Petry (33 let, svobodná, pronajatá garsonka, přítel momentálně žádný v dohledu) a Pavly (33 let, 12 let vdaná, dvě děti, jeden manžel, čtyřpokojový byt po babičce) si ukážeme, jak ošidné jsou někdy naše představy.

Ideální sobota podle Petry:
Petra si občas říká, jaké by to asi bylo, kdyby byla vdaná, jako její kamarádky, a měla by tak jedno nebo dvě děti. Určitě by v sobotu někam vyrazili na výlet, třeba na nějaký hrad nebo jen tak do lesa. Tatínek by dětem vyprávěl strašidelné historky a na oběd by se zastavili v nějaké hospůdce. Večer, až by děti unavené výšlapem usnuly, poseděla by si Petra se svým mužem u láhve vína, pak by se společně osprchovali a celou noc by promilovali, když je zítra ta neděle a nemusí se vstávat… ;-)
Realita:
Petra má depku, sedí ve své garsonce a očima hypnotizuje telefon. Lituje, že se s někým nedomluvila na víkend, ale chtěla přece dokončit tu práci, co v pátek nestihla. Stejně jí nikdo nevolá. Původně chtěla vstát už v osm a pustit se do toho, aby odpoledne měla hotovo a zašla třeba do bazénu nebo do kina. Včera to ale trošku přepískla na večírku, takže ráno měla hlavu jako střep a do desíti se přemlouvala, aby vylezla z postele. Teď už sice nějakou dobu předstírá práci, ale každých dvacet minut odbíhá k ledničce pro kousek sýra nebo pro pití, nesoustředěně přehazuje cédéčka v přehrávači, protože jí žádná hudba nesedne. Nejdřív byla naštvaná, že venku prší, protože to má pak ještě horší náladu a cítí se sama. Pak vykouklo sluníčko, což ji rozčílilo ještě víc, protože venku je teď tak hezky a ona tady trčí a musí dodělat tu práci. Blíží se večer, ale ještě to zdaleka není hotové. Rozhoduje se, že bazén odloží na zítra nebo na pondělí. Do kina se jí samotné nechce a v televizi nic nedávají. Tak si skočí do videopůjčovny a večer stráví sledováním nějaké bezduché komedie…

Ideální sobota podle Pavly:
Pavla občas lituje toho, že se vdávala tak mladá. Děti jsou fajn, ale je kolem nich pořád tolik práce. Zavře oči a sní: kdyby byla svobodná, určitě by bydlela sama. Měla by třeba pronajatou garsonku. Maličkou, ale hezkou. Každý večer by vyrážela do města s přáteli, tancovat, popít nebo do kina. A v sobotu by dlouho spala. Nejmíň do desíti. Pak by si udělala pleťovou masku a manikůru nebo by se natáhla na balkón s knížkou. Taky by si mohla zajít zaplavat nebo do fitka. S kamarádkou. Odpoledne by byla fajn romantická procházka v parku. S ctitelem. Je přece jaro! Pak večeře v nějakém stylovém podniku. Tanec. Víno. Svádění. Noc plná vášní. A ráno snídaně do postele. Ale nejdřív tak v devět. :-)
Realita:
Pavla je celá rozlámaná, protože do dvou do rána žehlila u televize a v noci se mladší Honzík pořád budil, asi na něj něco leze. A ráno ji Kristýnka probudila v sedm, že má hlad, a to přitom do školy nikdy vstávat nechce. Snídaně pro celou rodinu. Pak honem na rodinný nákup, manžel zase prskal, že bude všude spousta lidí. Oběd si naštěstí předvařila včera v noci, než šla spát. Tak honem prostírat, pak umýt nádobí a na rodinný výlet. Jako vždycky dohadování kam se pojede, nakonec se jede do ZOO. U pokladny dostane od muže vynadáno, že zapomněla vzít foťák. Lístky stojí majlant. Děti po půl hodině fňukají, že je bolí nohy, chtějí pít a jíst, manžel taky. Pak Pavla poznamená, že by bývalo bylo lepší, kdyby zůstala doma, že zatím mohla něco udělat. Rozpoutá se scéna, ve které je osočena, že nemá smysl pro rodinu a že dělat něco může přes týden, kdy je muž v práci. Zbytek výletu s ním radši nemluví, aby zase nebyla hádka. Napětí by se dalo krájet. Tatínek se snaží zachránit situaci a ukazuje dětem gorilu. Kristýnka řekne, že to je nuda, dostane pohlavek a zbytek výletu taky nemluví. Honzík si při čůrání u stromu namočí do boty a otravuje, že to studí. Následuje návrat domů, atmosféra dusná, asi bude bouřka…

A co vy? Jak vypadá ideální sobota podle vás? A jaká je realita?