Nedávno jsme seděli s přáteli nad skleničkou a tu jeden z přítomných pánů začal rozvíjet teorii, podle které jsou ženy jen vypočítavá a prodejná stvoření, která při svádění pranic nedají na čistotu mužovy duše, sílu jeho intelektu nebo masivnost jeho svalů, neboť jediné, co je na chlapovi opravdu zajímá, je jeho peněženka. Ač obvykle se ve společnosti nehádám, nedalo mi to, abych neoponovala. Neříkám, že se takové ženy nenajdou, ale těžko lze souhlasit s tvrzením, že se jedná o jev hromadný, ba dokonce pro ženy typický. Nejdřív musím říct, že nemám ráda jakékoliv zjednodušující teorie - o ženách, o blondýnkách, o černoších, o puberťácích… prostě o skupinách lidí, jež spojuje nějaký znak. Naštěstí (a to zdůrazňuji) jsme každý jiný, každý máme jiné nadání, jinou výchovu, jiné sny a jiné zkušenosti.
Co se týká teorie o ženách a jejich prodejné lásce, nemůžu s ní souhlasit už proto, že znám ze svého okolí mnoho žen, které se (a to i opakovaně) zamilovávají do nezámožných až podprůměrně movitých mužů. A nejen že se do nich zamilovávají, ony si je ty trubky dokonce berou za manžely a zakládají s nimi rodiny. Kdybyste se jich zeptaly, proč si zvolily zrovna toho a ne jiného člověka za životního partnera, vsaďte se, že většina z nich by vyslovila slovo láska. Jasně, já vím, že v mnoha případech se po letech ukázal tenhle motiv poněkud nedostatečný a že většina z nás už na vlastní kůži poznala, že ve skutečném životě láska hory přenáší jen stěží…
Chci jen říct, že pánové, jako je ten, co jsem ho zmiňovala na začátku, zřejmě dost přeceňují pragmatismus ženského pokolení. Dokonce zacházím až tak daleko, že fakticky uznávám, že by se nám mnohdy žilo lépe, kdybychom byly tak „moudré“, abychom si partnera vybíraly hlavou a ne srdcem. Těm, které to dovedou nějak šikovně skloubit dohromady, upřímně gratuluju a závidím. Ale já – a se mnou zástupy dalších romantiček – si budu pravděpodobně dál nabíjet ústa v upřímně míněných vztazích s nebohatými muži. A to rozhodně ne proto, že bych snad nechtěla mít peníze a zajištěnou existenci, ale protože tvrdím, že ženské srdce (na rozdíl od těla) na prodej není.
Reklama