V minulých dnech se na auditoriu o dětech vedla debata na téma přepravy kojenců s ohledem na jejich páteř. Proto jsem zavolala dětské pediatričce MUDr. Krátké a za vás se jí zeptala na několik podstatných věcí…

Jaký je váš názor na používání autosedaček i jako korbičky kočárku?
V žádném případě by tato sedačka neměla úplně nahradit klasický hluboký kočárek, protože dítěti neumožňuje volnost pohybu, který byť je minimální, je velice důležitý pro rozvoj dítěte. Pro cestování je sedačka velmi vhodná, vzhledem k bezpečnosti by ji neměla nahradit klasická korbička kočárku položená na zadní sedačku auta, ale určitě by neměla doba strávená v této sedačce překročit 60 minut, po kterých je nutné dopřát dítěti změnu polohy. Při delších cestách každou hodinu zastavte, vyndejte dítě ze sedačky, položte jej na podložku na zadním sedadle, zkontrolujte plenku, dítě nakrmte… Používání autosedačky i jako kočárku bych viděla jen pro rychlý transport dítěte například z auta k lékaři a podobně.
A jak je to s postýlkou? Může nahradit cestovní postýlka klasickou?
Již název cestovní určuje použití této postýlky. Vzhledem k tomu, že dno této skládací postýlky není celistvé, ale je složené z dílů, měla by tato postýlka opravdu sloužit jen krátce, například při návštěvě u prarodičů, na dovolené… Lze ji také využít na polední spaní děťátka v jiné místnosti než ložnici, pokud je to třeba. A když už mluvíte o postýlce, tak není od věci připomenout polštářek, který sice vypadá v postýlce krásně, ale nejméně na první rok dítěte bych ho vyndala, protože není vhodný pro páteř a u velmi malých dětí navíc hrozí zadušení. Pokud potřebujete například při nemoci horní část tělíčka udržovat výše, udělejte to tak, že podložíte matraci.
Co v dnešní době velmi oblíbená nosítka, tzv. „klokánci“?
Jsou skvělým pomocníkem a pokud mají pevná záda i opěrku pro dětskou hlavičku, nelze proti jejich krátkodobému použití nic namítat. Dítě je v těsném kontaktu s dospělým, vnímá jeho pohyby i teplo a to upevňuje jeho sociální vazby na blízké osoby. Často i velmi vzrušivé děti se v této poloze uklidní natolik, že usnou. Doba strávená v tomto nosítku by neměla přesahovat 45 minut, potom je opět nutné miminku dopřát horizontální polohu, zkontrolovat plenky i oblečení a zjistit, zda se například nezapotilo či mu neprochladly nožičky. Pokud již miminko drží pevně hlavičku, můžete je posadit do klokanky i obráceně a dopřát mu na chvíli rozhled…
Jak se díváte na šátky, prostředek, který k nošení dětí používali již Indiáni?
Jsou jistě lepší variantou než nosítka, ale je nutné připomenout, že pokud se rodiče rozhodnou šátek používat, neměli by o jeho ušití žádat babičku, ale kupovat šátky, které jsou speciálně šité pro přenášení dětí a je nutné před použitím absolvovat kurz vázání těchto šátků, aby neodborným nošením nedošlo k úrazu.

Děkuji za rozhovor
Reklama