V minulém díle jste se dozvěděli jak silným lákadlem jsou oblé tvary. A jak je to se rty a s ostatními signály?
Na rozdíl od úzkých rtů primátů má lidská samička (a v menším rozsahu i lidský samec) rty, které se obrátily zevnitř ven. Jsou velmi dobře viditelné a jejich tvar a barva napodobují stydké pysky, které nejsou u stojící samičky vidět. Při pohlavním vzrušení se rty ještě zvýrazní – stejně jako stydké pysky se naplní krví a tím se ještě zvětší a zčervenají. Aby byl tento efekt zesílen, mnoho žen si již od dob starého Egypta zvýrazňuje rty červenou barvou. V poslední době je rovněž moderní zvýrazňovat si rty umělým zvětšováním u plastických chirurgů.
Lidská samička dává najevo svou reprodukční dospělost celým tvarem těla. V pubertě se hranaté školačky začínají zakulacovat. Zvětší se jim ňadra a rozšíří boky, což zdůrazní jejich pas. Tato nová sexuální silueta kontrastuje s tvarem dospívajícího samečka, jehož horní část těla stále mohutní, ramena se mu rozšiřují, zvětšuje se mu hrudník a sílí svaly na pažích. Velký rozdíl je také ve stavbě tělních tkání, tělo lidské samičky má téměř dvakrát více tuku než tělo samečka.
U obou pohlaví se nově získaná dospělost projevuje také růstem chomáčků chloupků v podpaží a kolem pohlavních orgánů. Na dálku mohou působit jako ukázka pohlavní zralosti, ale v pozdějších stadiích vzájemného lákání souvisejí spíše s pachovými signály. Kolem podpaží a genitálií je mnoho žláz vylučujících čichem vnímatelné sexuální látky a v chomáčcích chlupů se jejich pach zachycuje. Na čistém těle mají velkou erotickou sílu, ale pod vrstvou šatstva se mohou rychle kazit. Proto na sebe dnes lidé velmi často nanášejí nejrůznější antiperspiranty podle zásady že nebýt vůbec cítit je lepší, než být cítit dobře a vzápětí špatně.
Samci projevují svou mužskou dospělost hlubším hlasem a porostlými tvářemi. Samčí čelist je navíc těžší, více vyčnívá a je delší.
Mezi mužem a ženou je mnoho dalších viditelných pohlavních rozdílů. Mužské tělo je obvykle svalnatější, má větší ruce a nohy a obvykle je porostlé chloupky. Ženská těla jsou na dotyk měkčí a hladší.
Hladkost pokožky je u našeho druhu silným smyslným signálem. Když se ve dvou stech kulturních společenství prováděl průzkum pohlavní přitažlivosti, zjistilo se, že čistá pokožka je nejvýznamnějším prvkem. Tyto kožní reakce nepochybně souvisely s předcházením nemoci od samého počátku. Z vývojového hlediska zřejmě měly mladému dospělci bránit ve sblížení s příslušníkem opačného pohlaví, který by mohl mít nějakou vážnou chorobu.
Některé rozdíly mezi pohlavími nejsou dány biologicky, ale sociálně. Prostě jsme si je ve své kultuře vynalezli. Například oblečení, ozdoby těla, nebo zvláštní zdobení kůže pomáhaly zdůrazňovat zrakem vnímané rozdíly mezi pohlavími. Týká se to i porostu hlavy, který v době dospívání nevykazuje žádné biologické rozdíly mezi pohlavími. Téměř všude jsou však vlasy upravovány a přeměňovány v další pohlavní znak.

Tolik o zrakem vnímaných biologických rozdílech mezi pohlavími, které hrají tak významnou roli v první fázi namlouvání. V příštím díle našeho seriálu však pokročíme mnohem dál – až k realizovanému pohlavnímu styku.