Ode dneška si budete na Ženě-in moci číst o velikonočních zvycích, o různých metodách barvení vajíček, o velikonočním pečivu, pomlázkách a dalších nezbytnostech. Zde je například několik tipů, jak jednoduše a levně vytvořit barevná velikonoční vejce. Děti barvení vajíček milují, tak s nimi už teď naplánujte, kdy se bude u vás doma všechno zelenat, červenat, modrat a vůbec barevně lesknout…
Pokud budete barvit celá natvrdo uvařená vajíčka určená k další konzumaci, používejte výhradně barev k tomu určených, které připravte podle návodu. Nevýhodou těchto barev je, že často špatně kryjí a při barvení vyfouklých vajíček dělají nepěkné mapy. Vždy je nutné nejdřív vajíčka dobře umýt a odmastit.

Na vařená vajíčka můžeme také použít přírodní barvy:

· Hnědé odstíny získáme z cibulových slupek - asi tři hrsti čistých slupek vložíme do půl decilitru vody a vaříme mírným varem asi hodinu, potom vývar scedíme a přidáme lžíci octa (scezení není bezpodmínečně nutné, jen ulehčí práci), použijeme-li slupky červené cibule, budou odstíny více do červena.
· Žlutou barvu získáme rozpuštěním kari koření, 3 lžičky rozpustíme ve 3 dcl vřící vody, svaříme a přecedíme.
· Fialovou barvu získáme pomocí vodičky Gentiana, která se používá na dezinfekci úst malých dětí a kterou koupíme v lékárně. Při barvení je třeba dát pozor, protože se špatně umývají omylem potřísněné předměty. Poměr míchání je 50 ml přípravku do 2,5 dl vařící vody.
· Šedofialová barvu získáme povařením 500 g nasekaného červeného zelí v 6 dl vody, vaříme mírným varem asi hodinu, přecedíme (po odpaření by mělo zbýt cca 3 dl tekutiny, pokud jí bude méně, doplníme horkou vodou).
· Zelenou barvu získáme povařením čerstvé trávy a zeleného lupení - je třeba nejméně dvě hrsti na 3 dcl vody.
· Černý čaj obarví vajíčka na hnědo.

Na vyfouklá vajíčka je dobré používat sytější barvy, které můžeme připravit několika způsoby:

· Anilinové barvy rozdrtíme a rozmícháme ve 3 dl horké vody a přidáme 2 lžíce octa.
· Textilní barvy DUHA jsou také vhodné na barvení „výfuků“ – 20 g práškové barvy rozpustíme ve 3 dl horké vody. Nevýhodou těchto barev je, že se špatně přebarvují, proto nejsou příliš vhodné na voskovou batiku.
· Mořidla na dřevo na vodní bázi jsou také dobrým prostředkem. Připravíme je v poměru na obalu, přičemž použijeme jen část prášku odpovídající cca 3 dl vody.
· Další možností je použití vnitřků z fixek, které vložíme do 3 dl horké vody, necháme vyluhovat a přidáme lžíci octa.

Vyfouklá vajíčka je v nádobě s barvou nutné zatížit, aby neplavala, jen tak získáme jednotnou barvu na celém vajíčku.

Další možností jak získat barevnou skořápku je lakování pomocí spreje nebo natření štětcem - dobře vypadá tuš.
Reklama