Každý z nás přistupuje k výchově svých dětí jinak. Nelze říci, že každého rodiče lze přesně „zaškatulkovat“, ale všeobecně se dají rodiče rozdělit podle přístupu k výchově svých potomků do čtyř skupin.
Typ manipulativní – to jsou rodiče, kteří často vzbuzují v dětech pocity viny, srovnávají je s jinými dětmi a většinou z tohoto srovnání vyjde jejich dítě jako to horší. Vyhrožují zrušením dárků na Vánoce, narozeniny a svátky. Často hovoří o svém těžkém dětství a citově vydírají pohrůžkou infarktu či jiných kolapsů, pokud dítě nesplní jejich požadavky.
Typ agresivní – na děti se často zlobí, hlavním důvodem většinou není chování dítěte, ale jejich vlastní nespokojenost s vlastním životem. Nezřídka používají fyzické násilí, v rodině na sebe křičí. Děti takových rodičů jsou buď velmi bázlivé nebo vzdorovité a drzé, případně obě polohy střídají.
Typ pasivní – rodiče, kteří svoje děti nebijí, nekřičí, neřeší problémy a mají za to, že všechno nějak dopadne. Děti marně hledají meze a často chodí rodičům po hlavě. Jednoho dne však většinou pasivní rodič exploduje a seřve a nebo i nabije dítěti jako agresor.
Typ asertivní – to jsou ti dokonalí rodiče, kteří jsou ve výchově jednoznační, pevní a rozhodní. Děti mají jasno, co se od nich žádá a že to co se řekne, to platí. S asertivitou se nerodíme, ale dá se naučit. Není to snadné, zvláště když rodiče ve svém dětství prožili jiný model, ale stojí to za to.
Zkuste se zamyslet nad svým postojem k výchově a nad tím, jak jednáte s dětmi. Investice do našich dětí je investicí do budoucnosti a často se rodičům ve stáří vrací jejich výchova, takže pokud chcete mít klidné stáří nepodceňujte výchovu svých potomků a pokud si opravdu nevíte rady, nestyďte se obrátit na odborníky v psychologických poradnách.
Reklama