
Kůže obecně se skládá ze tří částí, z nichž povrchní vrstva je označována jako pokožka. Pokožka novorozenců je mnohem tenčí, méně ochlupená, náchylná k podráždění různými zevními prostředky (např. chlorovanou vodou, nevhodnými mýdly, zbytky saponátů v prádle nebo i nevhodnou kosmetikou), snadněji jí pronikají látky ze zevního prostředí, je méně odolná vůči bakteriální a kvasinkové infekci, a to hlavně v oblasti plen. Nejodolnější vrstvou proti zevnímu prostředí je tzv. rohová vrstva, která je na povrchu pokožky a tvoří jakousi ochrannou bariéru. Je kryta ochranným kožním filmem, tvořeným především tuky. Tento plášť je důmyslným zařízením, jehož hlavní funkcí je zabraňovat nadměrným ztrátám vody odpařováním a udržovat tak kůži vláčnou, přitom však umožňovat přirozené dýchání kůže. Mimo to jeho kyselé pH brání přemnožení bakterií i kvasinek.
Abychom zabránili přesušení kůže, je třeba dodržovat základní pravidla pro péči o kůži novorozenců a kojenců. Týkají se hlavně oblékání, koupání a péče o pokožku po koupání. Dětské oblečení by nemělo těsně přiléhat na kůži, mělo by být vzdušné, z přírodních materiálů, ze kterých se dobře vymáchají saponáty, které jsou častou příčinou podráždění pokožky. Celková koupel má především očistný charakter, a tak u novorozenců, kteří se ještě neušpiní ani se výrazně nepotí, postrádá denní koupel smysl. Abychom ušetřili ochranný kožní film, nedoporučujeme ji denně, měla by trvat velmi krátce - jen několik minut - a měli bychom používat vždy jen prostředky určené pro děti.
Nepříznivé účinky koupele na kojeneckou kůži můžeme částečně vyvážit použitím speciálních koupelových přídavků, obsahujících olej; bez použití mýdla dokážou pokožku i čistit. V poslední době se objevily názory z řad imunologů, že nadměrné koupání novorozenců, při kterém je mimo jiné také snižován počet bakterií na kůži, je důvodem neschopnosti vybudovat si účinný obranný systém a tudíž stále se snižující imunity v dětské populaci. Po koupeli šetrně kůži osušíme s důrazem na oblast plen, kde by měla být dokonale suchá, aby nedošlo k opruzeninám - zde pak použijeme speciální přípravky proti opruzení. Málokterý kojenec má to štěstí, že jeho kůže se s tímto spokojí. Aby si ponechala sametový vzhled a dokázala dobře plnit obrannou funkci, většinou nezbývá než se uchýlit ke zvláčňujícím prostředkům. Těch je na trhu nabízena pestrá paleta od pleťových mlék, krémů až po masti a oleje. Ne všechny oleje však mají stejné vlastnosti a tudíž i použití. V současnosti se používají dvě skupiny olejů, lišící se svým původem, složením a vlastnostmi.
Minerální oleje zastupuje olej parafinový, který se vyrábí rafinací z ropy. Ve vztahu k pokožce je nedráždivý, nezpůsobuje přecitlivělost, přesto není látkou tělu vlastní, a proto nemůže nahrazovat přirozený kožní film. Neproniká do hlubších vrstev pokožky, má povrchový ochranný účinek. Pokud se použije ihned po koupeli na ještě vlhkou kůži, působí jako "past na vodu"- několikanásobně zabraňuje odpařování vody a tím pomáhá zachovat kůži dobře hydratovanou a vláčnou.
Rostlinné oleje se získávají lisováním nebo chemickou extrakcí z rostlin. Svým složením se podobají kožním tukům, obsahují řadu látek významných pro správnou funkci kůže. Jsou to především nenasycené mastné kyseliny. Rostlinné oleje totiž na rozdíl od minerálních nezůstávají pouze na povrchu, ale dobře pronikají do hlubších vrstev pokožky. Kromě zmíněných mastných kyselin obsahují řadu dalších důležitých látek: vitaminy rozpustné v tucích, tzn. A,D,E,K, leticin a další, podle toho, z které rostliny byly izolovány. Nejčastěji se využívá olej slunečnicový, sojový, olivový, velmi kvalitní z kosmetického hlediska je olej mandlový, avokádový, pupalkový a mnoho dalších.
MUDr. Stanislava Polášková, dětský dermatolog
Všechny koupele Johnson´s baby jsou klinicky testovány a neobsahují mýdlo, takže pokožku nevysušují, ale zanechávají ji vláčnou a jemnou.
Dětská zvláčňující koupel
Obsahuje přídavek dětského oleje, takže pokožku nejen čistí, ale i zvláčňuje a tak jí dodává potřebnou hebkost a vláčnost. Obsahuje jedinečné složení „Už ani slzu“ a tak nedráždí dětské oči ani pokožku. Vhodná již od novorozeneckého věku. Zvláčňující koupel Johnson´s baby je používána ve více než 90% porodnic v České republice.
Dětská koupel

Dětská koupel pro dobré spaní
Pro potěšení z koupání a pro klidné usínání je vhodná dětská koupel Johnson´s baby obohacená o příjemné aroma levandule, heřmánku a jiných přírodních esencí, známých od pradávna svými zklidňujícími účinky. I tato koupel obsahuje jedinečné složení „Už ani slzu“. Vhodná již od novorozeneckého věku.
Dětská koupel pročišťující dýchací cesty
V případě, že děťátko trápí rýma, je vhodné použít dětskou koupel pročišťující dýchací cesty, která díky obsahu eukalyptu, mentolu a rozmarýnu pomáhá uvolňovat horní cesty dýchací. Vhodná až od 3 měsíců věku děťátka.
Dnešním dnem začíná pohádková soutěž o nejhezčí vlastní pohádku. Napište pohádku, vyhrajete kosmetický balíček - ZDE
Nový komentář
Komentáře
To je věcí, miminko snad nepotřebuje všechno najednou, ne?
Kosmetika Johnsons je určitě jedna z nejlepších pro děti.
Já jsem rodila v Krči a kosmetiku pro miminka jsme také měli od Johnsons a nikdo nám jí nezakazoval. Můj pediatr nám doporučil do šesti neděl mazat pokožku mlékem Excipial a řekl, že výběr kosmetiky je na nás, ale že některým miminkám nevyhovuje parfémovaná kosmetika. Že to ale musíme vyzkoušet.
Excipial emulzi používáme stále, ale koupele, olejíčky, navlhčené ubrousky na zadeček používáme od Jonsons. Také bílé dětské mýdlo. Bertíček neměl na nic žádnou alergickou reakci. Moje kamarádka má miminko s atopickým exzémem, v některých obdobích je fakt chudinka celý osypaný a smí ho koupat jen ve vodě, žádné mýdlo a speciální mastičky.
Je to asi o zkušenosti, ale s nějakým direktivním názorem od lékařů jsem se nikdy nesetkala. Naopak.
Já dostala od pediatričky taky "příkaz" - kosmetiku používat co nejmíň, nejlepší na mytí je vlažná voda bez mýdla a dalších přísad, olej olivový z lékárny, rybí mastička z lékárny. A když už budu trvat na tom, že kosmetiu prostě oužít musím, tak jenom, proboha ne, Johnsona - má v evidenci dost miminek, které po užití měly vyrážky...
Mno mě se obě děti po používání kosmetiky Johnosn Baby šíleně osypaly a paní doktorka na kožním varovně říkala: "Proboha Johnson NE !" Pohromu po této kosmetice jsme lěčili 3 týdny
. Článek by se měl spíše jmenovat "Dětský dermatolog varuje", protože mě každý dětský lékař a dermatolog říkal jen Johnson raději ne, mnoho dětí je na tuto kosmetiku alergických. U nás letěla do koše, protože já jako ekzematik ji nesnesu už vůbec.