Většina dětí se kolem druhého roku začíná výtvarně projevovat. Pokud i vy máte doma takové mrně nebo třeba i o chlup větší, zkuste mu koupit speciální prstové barvy. Seženete je v každém dobrém papírnictví, na náš trh je dodává několik firem (myslím i jedna česká), vyznačují se tím, že jsou netoxické a specielně určené malým dětem. Balení většinou obsahuje pět kelímků, každý s cca 40 ml barvy. Nenechte se zmást, že na některých výrobcích objevíte doporučení, které určuje barvy až dětem od 36 měsíců. Pátrala jsem, jak to je, a dozvěděla se, že barvy lze použít i pro mladší děti, pokud pracují za dozoru dospělých, ale i kdyby došlo k náhodnému požití menšího množství barvy, nic by se prý nestalo, protože se jedná o přírodní pastu barvenou potravinářskými barvami. Testy výrobků pro nižší věkovou kategorii jsou prý tak nákladné, že většina výrobců volí tuto cestu – na výrobek uvedou spodní hranici 36 měsíců a nemusí pak vynakládat tak velké prostředky na testování. To však neznamená, že barvy neprocházejí testy. Proto se ani nemusíte bát, že by dítě barvami cokoliv poničilo. Lehce ji smyjete ze všech povrchů a bezezbytku vyperete z textilu. Takže netřeba dítě obkládat igelitem a horou starých novin. Stačí velká čtvrtka a vzhůru do díla.
Dítě rychle zjistí, že prsty jsou skvělé nástroje na tvoření čar a teček, objeví svět barev a jejich kombinace, zdokonalí jemnou mechaniku prstů…. Malování prsty je skvělý relax i pro dospělé, jen je dobré si před prací nakrátko ostříhat nehty :-)))))
Pokud máte doma miminko můžete si koupit prstové barvy již nyní a nejdřív si jejich pomocí obtisknout nožku či později (až pomine úchopový reflex) ručičku. Získáte tak jedinečnou památku. Postup je jednoduchý. Na talířek naneste trochu prstové barvy a rozetřete ji, s pomocí partnera přitiskněte nožičku miminka na talířek a ihned obtiskněte na čtvrtku. Pro jistotu udělejte několik otisků, abyste mohli později vybrat ten nejhezčí. Doporučuji to provádět večer těsně před koupáním, aby se ihned mohla nožka umýt… :-)
Reklama