To slovo zní strašně. Alespoň pro nás laiky. Ale v hantýrce lékařů, kteří kurýrují duši, je to jednoznačný pojem charakterizující člověka určitého typu. Možná ho máte doma. Vy mu ale asi neříkáte schizoid. Vy ho spíš nazýváte egoistou, sobcem, protivou a škrtem, děláte mu scény, že vás už nemá ani trochu rád a že na vás i na děti zvysoka kašle. Máte pocit, že vám nerozumí? Chová se, jako by mu nezáleželo na vás a na našich přáních? Koníčky jsou u něj na prvním místě? Nedává najevo city? Je cynický a sarkastický? Chová se jako slon v porcelánu? A přesto s ním ještě pořád chcete žít? Tak byste si měla přečíst knihu PhDr. Tomáše Nováka „Proč se mnou nemluvíš?!“
Autor, který se už více než třicet let věnuje psychologickému a manželskému poradenství a napsal řadu odborných i naučněpopulárních publikací o lidském duševnu, se v této knize ujal záslužného úkolu. Snaží se vysvětlit ženám (ale i mužům, neboť schizoidní mohou být v řídkých případech i manželky), že nejsou bláznivé hysterky, když je chování jejich životního partnera dohání k slzám, křiku nebo k záchvatům bezmoci a zoufalství. Pokud totiž mají za muže schizoida, musely by být z kamene (a nebo převelice rozumné a racionální), aby se jim něco takového dříve či později nepřihodilo. Doktor Novák se ale nezastavil jen u pouhého popisu schizoidní osobnosti a výčtu názorných příkladů ze života, on se zároveň pokouší najít cestu ze zdánlivě slepé uličky. Poté, co si přečtete věci, které vám až hrůzně připomenou modely z vaší rodiny, najdete v knize také rady a doporučení, jak se vyrovnat s nastalou situací. Pokud totiž nehodláte ukončit své manželství se schizoidem legální cestou (rozvodem) nebo cestou nelegální (bacit ho něčím přes hlavu), pak se vám může hodit kapitolka „První pomoc“. Najdete zde relaxační a stop techniky, rady, jak se nenechat otrávit, a jak docílit nějaké (byť minimální změny). Stručně řečeno – je to o postojích. Počítejte s tím, že svého muže nepředěláte. Pokud tedy se schizoidem chcete nadále být, doktor Novák se vám pokusí poradit, jak tak učinit za co nejmenších emočních ztrát.

Knížku, která vám možná vezme poslední iluze o manželství a která vám vzápětí snad pomůže se se ztrátou těch iluzí vypořádat, vydalo vydavatelství ERA a koupíte ji v síti knihkupectví v celé ČR. Můžete si ji také objednat na www.erag.cz.

Právě dnes startuje soutěž, ve které můžete knihu T. Nováka „Proč se mnou nemluvíš?!“ vyhrát i vy. Najdete ji v rubrice Hrajte a vyhrajte.