Mezi časté estetické vady patří odstávající ušní boltce. Jde o poměrně nápadný nedostatek, který způsobuje spoustu duševního trápení nejen dětem, ale i dospělým. Postižený jedinec zhusta trpí výsměchem okolí. Zvlášť kruté v tomto ohledu dokáží být děti. Nepomáhá lepení náplastí ani nošení čelenky, či snaha o maskování vlasy.
Anatomickou podstatou problému je zvětšený úhel mezi ušním boltcem a hlavou. Existuje jediné efektní řešení – operace. Jedná se o malý zákrok prováděný většinou v lokální anestezii a trvá přibližně 1 - 2 hodiny. Během operace se zmenší úhel mezi boltcem a hlavou a následně lékař vymodeluje nové postavení, které zafixuje několika stehy. Malá jizvička na zadní straně ucha je po zahojení prakticky neviditelná.
Asi 2 - 3 týdny po operaci je nezbytné nosit fixační obvaz (který lékař během této doby zpravidla třikrát převáže), aby se nová poloha boltců zafixovala. Stehy vypadnou samy. Po sejmutí fixačního obvazu je možné opatrně umýt hlavu. Na noc je nutné ještě nejméně tři měsíce nosit čelenku, aby ve spánku nedošlo k násilné změně polohy.
Pokud se rozhodnete svému dítěti nechat tzv. „přišít uši“, pak nejlepším věkem pro tento zákrok je několik měsíců před plánovaným nástupem do školy. V tomto věku je také operace plně hrazená pojišťovnou.
Reklama