Umíte si představit, že máte svého vyvoleného, moc se chcete vzít, ale úřady vám to prostě nedovolí? Dneska je to poměrně absurdní představa, ale za vlády císaře Claudia to byla holá realita. Důvod? Ženatí vojáci prý nebyli tak dobrými a odvážnými bojovníky. Ale láska si vždycky nějakou skulinku najde, zvlášť pomůže-li jí k tomu hodný a zbožný člověk. Takový byl právě biskup jménem Valentýn, který na sebe vzal nemalé riziko a sňatkuchtivé římské páry oddával tajně. Jenže kdo chodí se džbánem pro vodu, musí počítat s tím, že se ucho utrhne. Valentýnovi se neutrhlo ucho, ale celá ta věc s tajnými svatbami praskla a milý duchovní skončil v šatlavě. Podle legendy se tam seznámil se slepou dcerou žalářníka, které prý v roce 270 napsal milostný dopis, který podepsal „Od tvého Valentýna.“ A první Valentýnka byla na světě.
I když svátek svatého Valentýna původně vznikl jako svátek církevní, dneska je spojován spíš se světskými radovánkami. ;-) Posílání Valentýnek se rozmohlo po celém světě zejména v sedmnáctém a osmnáctém století společně s rozmachem tiskařských technologií. V posledních letech se pošta (a nejen ta zamilovaná) ještě více zmodernizovala, takže internetovou sítí každoročně v únoru sviští tisíce a tisíce elektronických Valentýnek, více či méně vkusných. Všechny jsou však posílány od srdce, a to je hlavní.

I vy můžete poslat některou z našich speciálních Valentýnských pohlednic a v případě, že jste ještě ke všemu šikovní a máte dobré nápady, můžete se zúčastnit soutěže o nejhezčí čtenářskou Valentýnku. Podrobnosti a dosud vložené soutěžní příspěvky najdete ZDE.