Říká se, že vždycky je lepší prevence, než léčení následků. To platí zcela beze zbytku i o zubech. Pokud mají být opravdu pěkné a zdravé, měl by být každodenní rituál čištění zubů zcela automatickou samozřejmostí. A to už od dětství.
Maminky, které mají doma nemluvně, se často zajímají, od kdy vlastně děťátku čistit zuby. Podle zubních lékařů je třeba s touto procedurou začít hned poté, co se prořežou první zuby. Samozřejmě miminka si chrup nečistí sama, ale čistí jim je matka, například kouskem zvlhčeného vatového čtverečku nebo speciálním kartáčkem, který se navléká na prst. V této době, ani v prvních několika letech života se zuby dítěte ještě nečistí za pomoci zubní pasty. Ta přichází na řadu až v době kolem třetího roku života dítěte, kdy už je samo schopno začít čištění zubů trénovat, nejlépe hravou formou a za pomoci rodičů.
V době, kdy dítě začíná chodit do školy, už by si mělo umět i samo vyčistit zuby. Přesto zubní lékaři radí, aby rodiče na zubní hygienu dětí dohlíželi ještě nejméně do desátého roku věku. Správnou techniku čištění zubů vysvětlí dítěti stomatolog, ke kterému by mělo chodit již od předškolního věku. Pro první prohlídku u zubaře je vhodná doba mezi prvním a druhým rokem. Preventivní prohlídky pak hrají důležitou roli v předcházení zubnímu kazu, zánětu dásní a dalším problémům.

Kartáčky pro děti jsou vyráběny v různých tvarech a velikostech, aby odpovídaly potřebám dítěte. Například Signal nabízí kartáčky Signal Kids (pro děti do 6 let) a Signal Junior pro děti starší. Kartáčky Signal Kids mají přísavnou rukojeť a veselé obrázky, takže si je i nejmenší děti oblíbí. Kartáčky Signal Junior mají také rukojeť s přísavkou, kromě toho jsou vybaveny pro větší pohodlí protiskluzovou úpravou a mají jemné štětiny, které dětské zuby citlivě vyčistí. Kartáčky pro děti by neměly být moc velké ani moc tvrdé, měly by dobře padnout do ruky a výrobci je dnes nabízejí v mnoha veselých barvách a tvarech.
Reklama