Pokud nezachvátilo mobilní šílenství všechny české děti již vloni, stalo se to jistě o letošních Vánocích. Neznám snad dítě školou povinné, které by ještě nevlastnilo mobilní telefon. Telefonní společnosti vyvinuly telefony pro úplně malé děti, co ještě neumějí číst, kde se děti orientují pomocí symbolů, a větším dětem jsou nabízeny rozličné chatovací a partnerské tarify. Poslat a přijmout esemesku je sice problém pro moji matku, ale moje děti to zvládají zcela bravurně.
Možnost spojit se okamžitě s dítětem je pro rodiče pochopitelně skvělá, ale vlastnictví mobilního telefonu dítětem má i svá četná úskalí. Především to není levná záležitost, a pokud dáte dětem ráno do ruky telefon s novou kartou, nemůžete si být jisti, že ještě večer bude mít aspoň tolik kreditu, aby vás informovalo o tom, že je na zcela opuštěném místě a blíží se k němu nějaký podivný muž…
Dalším problematickým momentem je nošení telefonů do školy. Pedagogové tvrdí, že děti s mobily nejen narušují průběh výuky, ale že si i posílají esemeskami nápovědu a podobně. Školy poukazují i na to, že mobilní telefony jsou pochopitelně lákavé a že dochází ke ztrátám a krádežím, za které škola pochopitelně nechce nést zodpovědnost.
Co udělat pro to, aby vaše dítě telefon nezneužívalo, ale využívalo k tomu, proč jste mu ho pořizovali:
1. Dohlížejte na to, kam vaše dítě telefon nosí. Pokud chodí do školy v blízkosti domova, není důvod, proč by telefon muselo nosit do školy.
2. Kupte mu takový telefon, který umožňuje volat jen na některá čísla. Navolte mu napevno telefon na oba rodiče a babičky. Další čísla zablokujte. Jedná se o některé Nokie nebo Alcately, v příslušné prodejně vám jistě poskytnou prodavači informace.
3. Neplaťte dětem celé kupóny, domluvte se s nimi, kolik budete platit vy a kolik si dítě připlatí samo z kapesného. Podíl stanovte podle toho, jak často dítě volá vám a kolik provolá jinam. Jistě si pak rozmyslí bezduché hry typu nekonečné provolávání svých přátel. 4. Stanovte dobu, dokdy musí dítěti stačit kredit. Na další kupón přispívejte až po dohodnuté době.
5. Pořiďte svému robátku takový mobilní telefon, jako má dítě na fotografii :-)
Jak to chodí u vás s mobilními telefony v dětských rukou? Kolik měsíčně vaše dítě provolá a kolik z toho platíte vy? Má vaše dítě mobilní telefon, nebo si myslíte, že dětem takové věci do rukou nepatří? Napište nám své názory!

Reklama