A je to tady. Hanka jí střídavě kyselé okurky a čokolády, případně nejí vůbec a je jí náramně zle. Je náladová jak dubnové počasí, všechno ji rozlítostní, brečí už snad i při Večerníčku a svému gynekologovi si stěžuje: “Pane doktore, jak je to možné, jí přece nemůžu být těhotná? Víte, my jsme s partnerem vždycky používali kondom. My totiž s Mojmírem ještě studujeme a bydlíme na kolejích. Dítě si samozřejmě přejeme, ale až později...”
MUDr. Radim Uzel radí
Podle Dr. Uzla se podobné dvojice nemají rozhodně spoléhat na v Čechách stále tak oblíbenou, velmi riskantní techniku přerušované soulože. Ta je totiž velmi nespolehlivou antikoncepční metodou (udává se selhání až v 18% případů a to je věru dost).
Příčinou otěhotnění je pak tak zvaná předejakulační tekutina, vylučovaná během soulože. V jedné až dvou jejích kapkách jsou totiž obsaženy spermie. Hodně dvojic si neuvědomuje, že kondom se musí používat skutečně po celou dobu soulože, nikoliv až těsně před samotnou ejakulací. Teprve v té chvíli ho mnozí muži snaživě natahují, ale to už může být leckdy příliš pozdě.
Je třeba také říct, že manipulace s kondomem vyžaduje jistou obratnost a delší nácvik, zejména začátečníkům se stává, že kondom sklouzne právě ve chvíli, kdy je to nejméně žádoucí. Možná, že kdyby nám rodiče odhalili, jak došlo k našemu početí, byli bychom překvapeni, kolik z nás vzniklo podobným “nedopatřením”...
Mirjana Červenková
Reklama