Předvánoční čas je typický tím, že i ti nejotrlejší sobečci propadají nostalgickému pocitu lidské sounáležitosti a sahají do peněženky, aby utrousili nějakou tu korunu na dobročinné účely. Ale charita se dá dělat kdykoli během celého roku a hlavně jakkoli. I když pomoc potřebným je ve své podstatě věcí seriózní, dá se pojednat s lehkostí a vtipem. To vědí už víc než 20 let ve Velké Británii, kde s úspěchem funguje celonárodní sbírka nazvaná „BBC Children in Need“, při které se naposledy během jednoho dne vybralo téměř třináct milionů liber. V mnoha městech i vesnicích se ve prospěch sbírky pořádají výstavy, aukce, módní přehlídky, divadelní představení, ale i oslavy mezi přáteli a při té příležitosti Britové vybírají peníze na potřebné děti. Dobře se baví a zároveň pomáhají dobré věci. Televize BBC vysílá jednou ročně sedmihodinový pořad, ve kterém vystupují známé osobnosti a baví se u něj celá rodina.

U nás běží podobná akce v podobě dlouhodobé celonárodní sbírky vrcholící televizním zábavným přenosem už tři roky a za tu dobu bylo vybráno a rozděleno 21 223 041 korun. Projekt se jmenuje „Pomozte dětem!“ a určitě se vám ve spojitosti s tímto názvem vybaví žluté kuře s pruhovaným záchranným kruhem. Hlavními organizátory této sbírky jsou NROS (Nadace rozvoje občanské společnosti) a Česká televize. Peníze, které se prostřednictvím sbírky vyberou, pak putují na základě přehledné grantové politiky k dětem, které je nejvíce potřebují – ať už to jsou děti ohrožené, týrané, osiřelé nebo postižené.

Sbírka probíhá po celý rok a zúčastňují se jí jak drobní přispěvatelé „z lidu“, tak velcí dárci z podnikové sféry. Je samozřejmě možné poslat libovolnou finanční částku kdykoli během roku přímo na konto „Pomozte dětem!“, ale k této charitě patří i zábava, jejíž součástí jsou samostatné sbírkové akce. Takovou akci může pořádat každý, koho to napadne. Je jedno, zda pořadatel večírku, dětského karnevalu, setkání Spolku myslivců nebo třeba majitel obchodu. Prostě se vezme kasička, do ní ti, kdo přišli za zábavou, vhazují své příspěvky. Nakonec se to všechno vezme a pošle na účet „Pomozte dětem!“ Pokud to chcete zkusit i vy a zajímá vás jaké náležitosti by taková sbírka měla splňovat, obraťte se na NROS (e-mail: pomoztedetem@nros.cz) nebo se podívejte na internetové stránky www.pomoztedetem.cz

Stálé sbírkové konto "Pomozte dětem!": 666 999 666 / 0300
ČSOB, divize Poštovní spořitelna, Senovážné náměstí 32, Praha 1
Reklama