

Některé druhy rajčat jsou velmi silné a nízké, takže je možno je pěstovat bez kolíků, potřebují ovšem více prostoru než tyčková rajčata. Po vysazení tohoto druhu je lepší pro větší stabilitu svázat opatrně korunky rostlin. Je možné vysadit je také do půlmetru vzdálených řádků asi 30 cm od sebe, po prvním přihnojení a přihrnutí pak rostou na vyvýšeném kopečku jako brambory.

Pokud zvolíme správné slunné místo a dobře zaléváme, můžeme sklízet plody už od půli července. Semínka vybíráme jen ze zcela zdravých a zralých plodů a dosušíme je na slunci.
Babský recept: Pokud máte na svých rostlinách začernalé a flekaté listy, což je jedna z nejčastějších chorob rajčat, postřikujte (můžete i preventivně) tzv. bordeauxskou směsí – 1/2 kg nahrubo tlučené modré skalice rozpouštíme zvolna v 25 litrech měkké vody. V jiné nádobě rozpustíme v 25 l vody 3/4 kg hašeného vápna. Do vápenného mléka pak nalijeme roztok skalice (nikoli obráceně!) a postřik je hotový.
Tip pro chalupáře: Jestliže máte před prázdninami možnost starat se o svá rajčata jen o víkendech, vytvořte jim mikroklima tím, že je přes týden přikryjete igelitovou průhlednou fólií – na vnitřní stěně se bude srážet voda, která rostlinky vlhčí a pod fólií jim zajistíte poměrně stálou vlhkost a teplotu.
Tip pro ty, kteří nemají zahradu:
Rajčata můžete pěstovat i na slunném balkóně, stačí jen pořádně velký truhlík nebo, pokud vám jde o úrodu, nikoli o okrasu, stačí nechat sazenice v postaveném silném igelitovém pytli s pořádným kořenovým balem.
Pokud máte nějaké zajímavé zkušenosti s pěstováním rajčat, sdělte je ostatním čtenářkám našeho magazínu.
Nový komentář
Komentáře
Simba — #1 tatka je take kupuje rika ze jsou nejlepsi ja mam zas rada ty mala rajcatka
Ťapina: ja bych se stejne v Praze bala zplodin
Rajčata pěstovat umím, měli jsem je na zahradě, ale teď zahradu nemám a balkón využívám jinak.
Letos jsme po dlouhé době osadili pidizahrádku, rajčata jsme měli odrůdy Tornádo a byly super.