Mám kamarádku, která pořád hubne. Ne, že by se ztrácela před očima. Ne, že by na ní vlál oděv. Ona o svých dietách pořád mluví. Každému na potkání vypráví, o kolik kilojoulů snížila svůj denní příjem potravy a kolik peněz utratila za zázračné pilulky na hubnutí. Není tlustá. Je taková akorát. Ale má strašlivý mindrák. Radši s nikým nechodí, dokud nezhubne. Prý by se před chlapem ani za nic nesvlíkla, protože bez prádla vypadá prostě rozkydle. Tak se žene sama svým životem, polyká pilule a omezený počet kilojoulů a doufá, že bude brzy hubená, aby se mohla konečně s někým milovat.
Mám taky kamarádku, která má silná stehna a boky, baculaté prsty i tváře a mohutnou hruď velikosti 85 E. Nikdy nepočítá kilojouly ani koblížky, které spolyká. Na zázraky nevěří, ale ze života se umí radovat. Předevčírem jsem ji potkala na předvánočních nákupech s krásným chlapem. Atletická postava, slámové rozčepýřené vlasy a šedomodré oči zahleděné romanticky do dáli. A taky zahleděné do mé kamarádky. Oslovoval jí „bobíčku“ a ptal se jí, jestli chce od Ježíška nějaký pěkný svetříček. Zrovna se probírali oděvy, které visely na stojanu s nápisem Nadměrné velikosti. Moje kamarádka se netvářila otráveně, že většina těch krásných oblečků, co v prodejně mají, by její mohutné tvary nepojmula. Nebyla rozpačitá ani nedusila mindráky přezíravou kritikou nevkusnosti nabízeného zboží a přemrštěných cen. Moje kamarádka zářila. Vybrala si lila svetřík s vyšívanými kytičkami a odhupkala do zkušební kabinky s krasavcem v závěsu. Vypadala šťastně. Byla šťastná, řekla bych. Protože se měla ráda taková, jaká je.
Jednou jsem někde četla, že když se má člověk rád sám, mají ho rádi i ostatní. Proto vám radím: mějte se rády. Mějte se rády i když máte na bříšku pneumatiku, i když se vaše lýtka nevejdou do moderních kozaček a vaše paže se nevtěsnají do inózních kabátků. Mějte se rády takové, jaké jste. Protože vaši muži vás budou milovat taky. Když na sebe budete naštvaná za každou spolknutou čokoládu a za každé kilo navíc, bude z vás bubák, kterého nikdo nechce. Když se budete hnát životem s jediným cílem být ideálně tvarovaná, můžete najednou zjistit, že jste sice krásnější než jiné, ale sama. Buďte v pohodě, baculky. Moudrá žena ví, že milující muž nevidí deset kilo nadváhy a celulitidu, protože je zcela zaujat něhou jejích očí, krásou jejích vlasů a dobrotou jejího srdce…
Reklama