Ač se to zdá nemožné, nemorální a ostudné, vánoční čas přeje nejen dětem a lidem dobré vůle, ale pravé žně mají i ti, kteří to všechno až tak dobře nemyslí. Na to, že v době toho největšího shonu, kdy máme plné ruce tašek a stromečků, nám nepozorovaně vytahují peněženky z kabelek a kapes pouliční kapsáři, na to už jsme si dávno zvykli. V letošním roce však drobní okradači přicházejí se skutečným hitem. Navštěvují totiž vánoční školní besídky.
Stejně jako se v situačních komediích vkrádají na cizí svatbu rozliční nezvaní hosté, využívajíce toho, že hosté jsou z různých stran a nebude možno je identifikovat jako zcela neznámé návštěvníky, stejně tak se vkrádají zloději na vánoční besídky. Tím podobnost končí, zatímco v situační komedii je viník odhalen a diváci mohou puknout smíchy nad směšnou situací, rodiče na besídkách většinou moc smíchy nepukají, zvláště odcházejí-li domů sice s drobnými dárečky, ale bez videokamer, foťáků a finanční hotovosti.
Mechanika krádeže je prostá – dlouhoprsťák se vkrade mezi rodiče, je-li to skutečný profík, slušně pozdraví všechny okolo – je tady spousta babiček, tetiček a dalších, takže se mezi všemi těmi Hujery lehce ztratí. Pak už jen sedí a vyčkává. Chová se jako pravý strýček, tleská a směje se, možná vyloudí i slzu dojetí, když všechny děti spustí „Jéžišku, panáčku…“ Jeho okamžik nastává, když se rozdávají dárečky. Matky s vlhkýma očima a posmrkávající otcové odhazují kamery a fotoaparáty, opouštějí své kabelky a vrhají se ke stromečku, aby se podívali, cože jim Ježíšek nadělil. A zatímco Ježíšek dává, zloděj bere. Posbírá pouštěnou elektroniku, nacpe si kapsy peněženkami a po anglicku mizí.
Říkáte si – no fuj! Tohle by se u nás ve škole stát nemohlo? Myslet si to klidně můžete, ale kameru a kabelku na besídce raději neodkládejte.

Máte obdobné zkušenosti? Okradl vás někdo v předvánočním shonu? Jak a kde? Myslíte si, že zrovna teď byste měli být na své věci opatrnější než jindy? Napište nám své názory!