Originální a více než geniální nápad stál na počátku podnikatelské kariéry paní Jadwigy Zakochané z Krakova, která si před rokem otevřela svatební salon. Není to ale jen tak obyčejná půjčovna, kde si můžete z katalogů vybírat nádherné princeznovské šaty, závojíčky jako vánek, prsteny všech druhů a velikostí, dekorace na stůl a podobně. Paní Jadwiga totiž půjčuje i ženichy!
„Napadlo mě to, když se mi moje rozvedená přítelkyně Ula svěřila s tím, že by se ještě jednou strašně ráda vdávala, ale že už nemá nervy na to, aby si zase nasadila do bytu nějakého cizího chlapa, který jí pak bude po dlouhá léta otravovat život,“ vypráví majitelka krakovského svatebního salónu. „Ptáte se, proč se tedy Ula chtěla vdávat? No přece proto, že na své minulé svatbě před patnácti lety měla oblečeny jen krátké decentní šatičky, na hlavě měla klobouček po babičce a na radnici se jelo žigulíkem! Kromě toho její bývalý byl zakrslý plešoun, jehož jediným oprávněním k tomu, aby se stal jejím chotěm bylo to, že s ním čekala dítě. Mít na sobě aspoň na jediný den šaty jako princezna, po boku ztepilého hezouna, zkrátka prožít si svatbu jako řemen – to je sen mnoha žen zklamaných svým dosavadním životem.“
Krédem paní Jadwigy je nabízet klientkám za jejich peníze komplexní servis, ale bez následného rizika zklamání z nepodařeného manželství, bez rizika vystřízlivění, které tak často přichází i na ty, kdo se brali z lásky. Jak snadné a jak účinné. Půjčovna paní Zakochané prosperuje a její služby využívají i ženy ze zahraničí. Například Petra T. z Českého Těšína se nám svěřila, že ve svém okolí nenašla žádného muže, který by nepil, nebyl by agresivní či nezaměstnaný, ale přesto velice toužila zažít, jaké to je být nevěsta. „Bylo to zkrátka skvělé,“ usmívá se potutelně a přiznává, že si zaplatila speciální službu „Plus“, která zahrnuje nejen obřad a hostinu, ale také svatební noc, jak má být.
od naší zvláštní zpravodajky v Polsku, Beáty Peprné