Rozpálené tvářičky, nepřirozený lesk v očích, mrzutost, pláč bez zjevné příčiny… „Nemá to dítě teplotu?“ s obavami sahají mámy svým ratolestem na čelo a shání se po teploměru. A je to tady – 39,6!
Horečka je obranná reakce organismu a je tak označováno zvýšení teploty nad 38 stupňů Celsia. U dětí stoupá teplota velmi rychle. Většina jich může mít vysokou horečku, aniž by vypadala obzvlášť špatně nebo nemocně.

Horečka není jednoznačný projev nemoci
¨ Malý vzestup teploty do 37,2 až 37,4 stupňů Celsia nebývá signálem onemocnění, ale může ho vyvolat například velká aktivita dítěte nebo horko v místnosti.
¨ Kojenci mohou mít vysoké teploty i při nepatrném onemocnění, a naopak vůbec žádnou horečku nebo dokonce i sníženou teplotu při závažném onemocnění.
¨ Každé dítě, které se necítí dobře, si zaslouží pozornost. Není dobře využívat skutečnosti, že nemá horečku a odmítat jeho potíže.

Při nekontrolované horečce, nedostatečném nebo nevčasném podávání preparátů proti teplotě, určité dědičné dispozici, nedostatečném příjmu tekutin, špatně provedeném zábalu se může u kojenců, batolat a dětí předškolního věku projevit klinický obraz zvaný hyperpyrexie s teplotami 40 až 41 stupňů Celsia. Jestliže horečka dosáhne tohoto kritického stupně, dítě může:
¨ dostat febrilní křeče, pokud k nim má sklon
¨ třást se a přehnaně reagovat na všechno, co děláte – vyskočit, když se ho dotknete, plakat, jakoby mělo bolesti, když mu otvíráte ústa
¨ „blouznit“, aniž by bylo v bezvědomí, takže uprostřed normálního rozhovoru řekne něco zcela nesmyslného
¨ mluvit ze spaní a když se ho pokusíte jemně probudit, bude blouznit
¨ zvracet léky nebo nápoje, které mu dáte
¨ zvracet bez zjevné nevolnosti
¨ pomočit se, pokud udržuje čistotu zatím krátce

Co dělat?
Nemůžete předvídat, kdy vaše dítě postihne vysoká horečka. Ale v okamžiku, kdy zjistíte, že je nemocné, musíte se snažit udržet jeho teplotu pod kritickou úrovní. V každém případě je nutné zvýšit příjem tekutin, zvláště čajů, pokud možno slazených glukopurem – hroznovým cukrem, a to nejméně o polovinu proti normálu. Tekutiny podávejte zásadně vlažné nebo studené.
¨ Snažte se zůstat klidní, protože vaše zjevná nervozita může stav dítěte zhoršit. Péče o blouznící dítě je sice znepokojující, ale horečka sama není nebezpečná. Nakonec opadne a váš potomek se náhle probudí jako znovuzrozený, nebo usne.
¨ Pokud někdy mělo vaše dítě febrilní křeče, obraťte se na lékaře vždy, když má vysokou teplotu.
¨ Zůstaňte spát s dítětem v jeho pokoji.

Jak snížit horečku bez léků?
¨ zajistěte pro dítě chladnou místnost
¨ nahraďte všechny pokrývky jen prostěradlem
¨ co nejvíce dítě svlečte, aby se cítilo pohodlně – plenky a košilka jsou to pravé
¨ vezměte teplou vodu a žínku a otírejte dítěti kůži tam, kde vidíte pod povrchem cévy – krk, obličej, vnitřní stranu paží a nohou. Kůži nechte vlhkou. Teplá voda napomůže cévám, aby se otevřely, a tak se v nich odpařováním ochlazuje krev ¨ pokud je kůže při vysoké horečce nadměrně citlivá na dotek a dítě při omývání pláče, zkuste použít fén
¨ děti od čtyř let můžete 3 až 4 minuty sprchovat vlažnou vodou i třikrát denně
¨ již od kojeneckého věku můžete aplikovat zábaly

Zábal
Na postýlku položte igelitovou podložku, na ni suchou osušku a na tento povrch prostěradlo namočené do studené vody a vyždímané. Prostěradlem oviňte tělo dítěte od podpažní jamky po chodidla a nechte působit asi pět minut. Zábal můžete během jedné hodiny aplikovat třikrát. Teplota by pak měla klesnout asi o jeden stupeň. Při zábalu nepřikrývejte dítě peřinkou ani dekou.
Zábal není vhodný, jestliže má dítě studené končetiny nebo trpí infekčním onemocněním s kožním výsevem.

Jaké léky podávat při horečce?
¨ Léky typu paracetamol – čípky, sirup, tablety, šumivé tablety – mají různé firemní označení, například Paralen, Panadol, Mexalen, Efferalgan, Dafalgan, a různý stupeň účinnosti, který odpovídá velikosti dávky paracetamolu k váze dítěte. Obvyklá dávka je 10 až 15 mg na jeden kilogram hmotnosti dítěte. Je možné opakovat ji čtyřikrát za 24 hodin. Po dohodě s lékařem můžete dávku zvýšit, ovšem ne víc než dvojnásobně, protože hrozí nebezpečí poškození jater a ledvin. Pozor, abyste nepodávali několik různých přípravků stejného paracetamolového základu současně.
¨ Léky typu ibuprofen – Brufen-dětský sirup – působí proti teplotě, ale výrazněji proti bolestem například hlavy, uší, svalů a kloubů, při chřipkových onemocněních. Má i protizánětlivý účinek. Podává se dětem od jednoho roku samostatně v dávce 5 až 7,5 mg na kilogram hmotnosti dítěte až čtyřikrát během 24 hodin. Po dohodě s lékařem je možné dávku zvýšit až na dvojnásobek.
Při vysokých horečkách můžete po dobu 48 hodin kombinovat podávání paracetamolových preparátů s Brufenem v sirupu v obvykle doporučovaných dávkách. Léky ale neaplikujte současně.

Pamatujte!
Kojencům a batolatům nikdy nepodávejte Acylpyrin!
Všechny léky proti teplotě můžete kombinovat s ostatními metodami. Při vysokých nebo déletrvajících horečkách, a zvláště jsou-li provázeny zvracením, průjmy nebo komplikacemi s přijímáním tekutin, se poraďte s lékařem.

Napsala Marie Kurková
Odborná spolupráce Mudr. Naďa Kočnarová, Křenova 15, Praha 6