Moje kamarádka Věrka mi volala a sdělila mi, že bude mít příští týden ty zásnuby… Jaké zásnuby? Proč zásnuby? Co to je za zpozdilost? To se ještě vůbec dělá?
Zásnuby byly ještě za první republiky nedílnou součástí předmanželských obřadů. Při zasnoubení dostala budoucí nevěsta od ženicha prsten na znamení závazku. Zasnoubení mělo velkou váhu a nebylo ho možné zrušit jen tak. Reálný socialismus buržoazním přežitkům moc nepřál, a tak se zásnuby staly něčím dávno přežitým.
Zatímco našinec znal v minulých desetiletích zásnuby leda z knížek a filmů pro pamětníky, na západ od našich hranic se tato společenská událost brala a bere skoro stejně vážně jako samotný svatební obřad. Nejde ani tak o to, že si jeden druhého tak nějak pojistí před svědky v podobě rodičů a dalších příbuzných, ale je to hlavně show. Demonstrace toho, jak se ti dva milují. Ze zámořského studijního pobytu jedné mé známé ke mně dokonce dorazilo vyprávění o tom, jak se zasnoubené dívky jedna před druhou vytahují, jak drahý a honosný prsten od svého nastávajícího dostaly. A ta hysterie prý jde až tak daleko, že se mladí mužové neváhají těžce zadlužit, aby své vyvolené mohli na prst navléknout skutečně luxusní zásnubní prsten, protože jinak by se mohli nadobro společensky znemožnit. V USA je vůbec zvykem všechny věci kolem svatby brát více než vážně, takže není výjimkou, když se svatební šaty začínají shánět i rok před plánovanou veselkou…
I u nás v dnešní době slaví návrat všechny „buržoazní“ přežitky, a tak se zdá, že svou renesanci zažívají i zásnuby. Otázkou je, zda dnes, v době, kdy je situace zcela jiná, než byla před padesáti lety, mají zásnuby stejný význam jako dříve. Dnes žena není odkázaná na manželský slib, protože by jako svobodná po třicítce prostě společensky zemřela. Ženy se samy uživí, mnohé žijí osamoceně záměrně a ani instituce manželství jistě nemá stejnou váhu jako v předválečném světě.

Myslíte si, že mají zásnuby dnes ještě nějakou cenu? Je to jen romantický zvyk, staromilské gentlemanství, nebo si mohou být snoubenci vzájemně více sebou jisti? Napište nám svoje názory!
Reklama