Sexuální revoluce v šedesátých letech dvacátého století je obecně připisována vynálezu antikoncepční pilulky. Páry se nevázaně oddávaly sexuálním radovánkám, aniž by se musely obávat nežádoucího početí. Ovšem prostředky, které zabraňovaly otěhotnění, byly známy daleko, daleko dříve.
Historie antikoncepce začíná už ve starověkém Egyptě. Egypťanky byly tak chytré, že znaly princip fungování nitroděložního tělíska – nechávaly si vkládat do dělohy zlaté plíšky, které zabraňovaly početí velmi spolehlivě. Překvapivé je, že i hormonální antikoncepce má svůj prapůvod v Egyptě: z rozdrcených granátových jablíček si ženy vyráběly čípky, které si před stykem zaváděly do pochvy. Je na tom zajímavé, že granátová jablka obsahují přírodní hormon estrogen, který při takovéto indikaci dokáže skutečně, i když ne stoprocentně, zabránit otěhotnění.
Středověká antikoncepce nebyla zdaleka tak rafinovaná. V podstatě se soustředila na zdokonalování kondomů. Kondomy se vyráběly z rybích kůží, střívek zvířat, a dokonce i z plátna. Byly tedy velmi nespolehlivé.
Dvacáté století přineslo v antikoncepci převratnou změnu – jeho přínosem je právě hormonální pilulka. Jakým způsobem hormonální pilulky fungují? Zabraňují ovulaci (uvolnění vajíčka), ruší funkci žlutého tělíska, které je zodpovědné za implantaci (uhnízdění vajíčka), zabraňují implantaci oplozeného vajíčka do endometria (děložní sliznice), způsobují zahuštění cervikálního hlenu, a tím zhoršují podmínky pro průchod spermií děložním hrdlem.
Jejich spolehlivost je velmi vysoká a užívá je dnes asi 20% žen v produktivním věku. Je to číslo srovnatelné s vyspělými evropskými zeměmi, ačkoli se zdá poměrně nízké. Je to tím, že k užívání hormonální antikoncepce se váže ještě stále množství předsudků a pověr.
Jednou z nich vliv antikoncepce na vznik rakoviny prsu. Antikoncepční tablety nezvyšují výskyt rakoviny prsu. Nicméně podporují rozvoj již existující rakoviny. Protože antikoncepce snižuje výskyt cystických onemocnění prsu, která mohou být považována za riziková pro vznik rakoviny, převažuje názor, že hormonální antikoncepce může snížit výskyt rakoviny prsu. Bohužel, vědecká sledování zatím nemohou tento předpoklad potvrdit.
Další obavou žen je vliv tabletek na rakovinu děložního čípku. V počátcích užívání hormonální antikoncepce (1960-1970) se ukázalo, že rakovina děložního krčku se vyskytuje častěji u žen, které užívaly tablety. Tato vzájemná souvislost se ukázala být nepravdivá. Hormonální antikoncepce uvolněním sexuálního chování umožňuje rozšíření viru HPV, který je odpovědný za vznik rakoviny děložního krčku. Proto každoroční kontroly děložního krčku během užívání tablet nejsou zbytečné, i když vznik rakoviny krčku dělohy s užíváním tablet přímo nesouvisí.
Nicméně užívání antikoncepce s sebou přece jen nějaká rizika přináší, ať už možné jaterní potíže, zvýšení hmotnosti, občasné bolesti hlavy, napětí v prsou. Často však záleží pouze na vhodném výběru prášků, komu vyhovují jedny, může mít výrazné potíže po jiných a naopak. Pokud máte po pilulkách obtíže, obraťte se na svého lékaře a nechte si předepsat jiné. Výměna prášků váš organismus nijak nezatíží ani nepoškodí.