Na speciální non-stop telefonickou linku domácího násilí DONA, kterou za pomoci sponzorů uvedl před více než dvěma měsíci do provozu Bílý kruh bezpečí, se od jejího uvedení do provozu dovolalo už několik stovek lidí. Nejčastěji volaly ženy, a to především oběti domácího násilí v některé z jeho podob, v několika případech však byli fyzicky či psychicky atakováni i muži.
Jak probíhá takový telefonát na linku DONA? Po vytočení pražského čísla 02/51 51 13 13 se ozve některý ze speciálně vyškolených odborníků, který oběti domácího násilí nebo jinému volajícímu poskytne informace a rady, kam se v tom kterém případě obrátit, co dělat apod. Volající se nemusí stydět nebo bát, pracovníci linky slibují absolutní anonymitu. Strach, stud a pocit, že si za to všechno může sama… to jsou nejčastější pocity oběti domácího násilí. Málokdo z lidí, kteří domácí násilí nezažili na vlastní kůži, si dovede představit, v jakém stavu se takový člověk nachází a jaké věci se mu honí hlavou. Na druhé straně telefonní linky DONA jsou ale lidé připravení nejen naslouchat, ale i pomoci, proto obavy stranou. I ten nejsložitější problém je o něco menší, když na něj člověk není sám, když se začne řešit za pomoci odborníků…
Jak už bylo řečeno, většinu z těch, kdo se na linku dosud dovolali, tvoří ženy, oběti domácího násilí, které potřebují pomoc. Celá jedna polovina z nich jsou ty, co se již snažily obrátit se s prosbou o radu na policii či lékaře před tím než zavolaly na linku pomoci. Dalším důležitým faktem je, že 20 procent telefonátů pochází od přímých svědků domácího násilí, jež volají proto, aby upozornili na incident probíhající v jejich blízkém okolí.

Linka na pomoc obětem domácího násilí DONA: 02/51 51 13 13

s využitím podkladů BKB připravila
Reklama