Děti, zvláště ty malé, co o sobě ještě moc nerozhodují, to nemají dneska vůbec lehké. My, rodiče, v hrůze před tím, aby neměly náhodou žádný čas k poflakování a svodům velkoměsta, jim hned na začátku školního roku zařídíme bohatý celotýdenní program.
Samozřejmě to děláme jen v dobré víře a jen pro jejich dobro, ale otázka je, zda to někdy nepřeháníme. Nedávno jsem po telefonu klábosila se svojí kamarádkou, která má stejně staré děti jako já. Že se domluvíme a skočíme si někdy po práci na kafe.
Tak v pondělí, jo? Ne, vlastně v pondělí to nejde, protože Prokop má housle, Natálka skoky, Matouš má basket a Stanislav basket. A matky rozváží a sváží děti z kroužků na kroužky. Tak třeba v úterý? No vlastně to taky nejde, protože jeden má výtvarku, druhý dramaťák, třetí nauku a další počítače. Co středa? To taky ne, protože… Zjistily jsme, že po práci se nesejdeme ani jeden den v týdnu.
Nakonec jsme se shodly na tom, že naše děti jejich aktivity sice moc baví, ale nemají vlastně vůbec čas si hrát, být samy sebou. Celý týden jsou v celodenním střehu, organizované od božího rána matkou při snídani, pedagogy ve škole, dozorem ve školní jídelně, trenérem, učitelkou hudby, sbormistrem nebo skautským vedoucím odpoledne. Pak jen rychle domů, namastit úkoly a „no tak dělej, večeře je na stole, jéžiš, tys to zase naškrábal!“ Pak ještě rychlá organizovaná koupel – „snad si v tý vaně nechceš pouštět parníčky, když je půl desátý! Umyj se a mazej do postele!“
Ufff! Dítě leží a spí nebo spíš polomrtvé únavou omdlelo, matka vyčerpaně klesne do křesla před televizi, aniž by vnímala, co se na obrazovce odehrává. Znáte tenhle scénář také tak důvěrně?
Ano, naše děti nemají na drogy, automaty ani jiné nevhodné zábavy čas. Potud je všechno, jak má být. Ale mají čas alespoň na sebe a na svoje rodiče?

Jak jsou vytížené vaše děti? Myslíte si, že v zájmu snahy o zdravý životní styl dětem spíš ubližujeme a přetěžujeme je, nebo v nich ve správné míře rozvíjíme jejich talenty a děláme pro ně to nejlepší? Podělte se s námi o své názory!
Reklama