Kdy a jak začít pečovat o dětský chrup? Na koho se obrátit, když máte pocit, že má vaše dítě křivé zoubky? Jaké plomby pro dítě vyžadovat u stomatologa? To jsou otázky, které si rodiče často kladou. Na odpovědi jsme se zeptali zubního lékaře, pana doktora Šohájka.
Především je nutné zdůraznit, že základem péče o dětský chrup je dobrý stomatolog. Je žádoucí obnovit instituci rodinných lékařů. Pokud jsou rodiče se svým zubním lékařem spokojeni, měli by k němu přivést i své děti. Lékař tak může kontinuálně sledovat a ošetřovat celou rodinu.
Kdy přivést děti poprvé na prohlídku? V okamžiku, kdy jsou schopné sedět na zubařském křesle a spolupracovat s lékařem. To může být okolo třetího až čtvrtého roku. Pokud je třeba dětem dávat plomby, měli by rodiče trvat na klasických amalgamových plombách, které jsou pro dětský chrup vhodnější než bílé plomby z fotokompozitních materiálů. Názory odpůrci amalgámových plomb pro děti z důvodu vylučování rtuti do organismu nejsou podložené. U dětí je vhodné použít skloionomerové cementy, které mají dobré vlastnosti a poměrně estetický vzhled.
Dobrý lékař by měl už od útlého věku dítěte sledovat formu skusu a upozornit rodiče zvláště na vztah horní a dolní čelisti. Je totiž antropologicky dokázáno, že postavení a forma dolní čelisti určuje tvar a vývoj čelisti horní, a proto je zejména vývoji dolní čelisti třeba věnovat velkou pozornost. První vady se projeví okolo šestého sedmého roku dítěte, a pokud lékař shledá první náznaky budoucích problémů, doporučí dítě do péče ortodoncie. Tyto vady se potom odstraní klasickými rovnátky nebo fixním aparátem se „zámečky“. Kostní růst končí okolo 18. - 20. roku věku, do té doby by měl mít každý zuby srovnané. I když ortodoncie dnes dokáže zázraky a lékaři vám klidně srovnají zuby i v padesáti:).
Reklama