Svět LEGO je pro děti všech věkových skupin tolik lákavý právě proto, že je pestrý a nikdy nevíte, co nového vás čeká. Nabízí dětem výlety do světa mimozemských civilizací, ale také mezi kameramany, rytíře nebo policejní komanda. Další pozoruhodnou končinou, kam se mohou s pomocí postaviček LEGO dostat, je exotický ostrov Mata Nui.
Proradný duch Makuta zaklel svého bratra, dobrotivého vládce, do věčného spánku. Ostrovní lid ale neztrácí naději a netrpělivě očekává příchod statečných zachránců. Hrdinové legendy o ostrově Mata Nui, šest duchů Toa, už dokázali svoji odvahu v bitvě se zlým Makutou. Nyní však musí čelit dalším zlým protivníkům a pátrat po tajemných a mýty opředených maskách Kanohi.
Makutovi se podařilo nabít některé masky svou zápornou energií a kdysi mírumilovná zvířata Rahi se proměnila v nebezpečné příšery, jejichž cílem je vystopovat pravé masky Kanohi. Jen podaří-li se duchům Toa vysvobodit Rahi z infikovaných masek, budou moci dokončit své poslání. Obyvatelé ostrova Mata Nui vytesali podoby zvířat Rahi do kamene, aby před těmito příšerami varovali duchy Toa. Od září 2001 uvádí na trh LEGO Company nová zvířata Rahi:
Nui-Rama – obrovské, létající, hmyzu podobné bytosti se vyskytují po celém ostrově Mata Nui. Podle pověstí mají svá hnízda v džungli a sledují pohyb duchů Toa ze vzduchu. Pomocí svých ohromných křídel strhávají masky z tváří svých protivníků. Dávají přednost soubojům s prostou taktikou: udeř a uteč. Ale pokud ztratí své masky, jejich odvaha se vyčerpá a dají se ochočit.
Nui-Jaga – tvorové podobní škorpiónům, jedni z nejobávanějších pomocníků Makuty. V bitvě jsou krutí a bez váhání používají své mocné jedové trny.
Tarakava – žijí v moři a řekách Mata Nui. Vyhledávají svou kořist na rovných plážích ostrova. Tyto velké ještěrky loví vždy ve dvojicích. Tvorové Tarakava číhají těsně pod hladinou, když se oběť přiblíží, bleskurychle ji omráčí mocným úderem.
Muaka a Kane-Ra – dvě naprosto odlišná stvoření, která spolupracují jen proto, že to Makuta tak rozhodl. Muaka je obrovitá příšera podobná tygrovi a Kane-Ra připomíná rozzuřeného býka. Jsou nejnebezpečnější ze všech tvorů Rahi! Mohou vymrštit svůj dlouhý krk na velkou vzdálenost a uchvátit kořist. Jejich tělo přitom zůstává mimo dohled.
Manas – ohromní, zlí krabi. Jejich rozložitá klepeta jsou nebezpečnou zbraní v bitvě s duchy Toa. Tyto dálkově ovládané příšery jsou jedny z nejnebezpečnějších na ostrově Mata Nui. Z pravého úhlu mohou protivníkovi strhnout masku svými strašlivými klepety.