Proč malé děti tak často trpí opruzeninami?
Pokožka miminka je velice citlivá a náchylná na podráždění, což je způsobeno tím, že je velice slabá a stále ještě ve vývinu. a Není tedy schopná reagovat stejně dobře jako pokožka nás dospělých. Péče o ní v prvních dnech života dítěte je rozhodující pro zdravý vývoj v dalších letech.
Ohroženým místem, kde nejčastěji vznikají kožní problémy, je zadeček a jeho okolí. Stává se tak kvůli nežádoucímu prostředí uvnitř plenky, které vzniká častým pomočování.

Jaké jsou nejčastější příčiny vzniku kožních problémů – zarudnutí kůže a opruzenin?
1) Používání plenek, které neodvádějí vlhkost dostatečně a správně
2) Málo často měněné plenky
3) Špatně očištěný zadeček
4) Časté pocení miminka, kdy je většinou nevhodně oblečené, je mu horko a není včas převlečené
5) Špatná péče o pokožku dítěte po celém těle, nedostatečné koupání

Jak se projevuje často tak obávaná opruzenina?
Opruzeniny vznikají podrážděním pokožky převážně na zadečku dítěte vlivem mokrého a teplého prostředí ve špinavé pleně. Téměř všechna miminka zažijí nepříjemnou zkušenost s opruzeninou během svých prvních měsíců života. Více než 57% novorozenců trpí jistým druhem opruzenin každé 2 až 3 týdny, což je častější onemocnění než obávané prochladnutí či chřipky. Více než 47% rodičů se obává opruzenin či jiné kožní infekce. Dítě trpící opruzeninou je podrážděné, což se výrazně projevuje i na psychice rodičů.
Zadeček je kritickým místem na těle miminka, kde dochází k neustálému kontaktu pokožky s vlhkostí – močí. Pokud není pokožka na zadečku a kolem něho dostatečně často ošetřována, vznikají zde červené zapálené skvrny se zduřelými pupínky. Rozsah těchto skvrn může být různý, od malinkého flíčku až po rozsáhlou opruzeninu. Postižené místo je citlivé a bolavé. Zejména při styku s močí reaguje pokožka bolestně. Vzhledem k promíchání moči a stolice v plence dochází ke vzniku amoniaku díky štěpení močoviny. Při větším rozsahu opruzeniny může dojít i k infekci kůže.

Praktické rady, jak opruzeninám předcházet
- Věnujte pozornost správnému výběru plenky. Doporučujeme například plenky Huggies Freedom, které omezují vznik opruzenin na minimum. Jsou speciálně tvarované a uzpůsobené dítěti v každém stupni jeho individuálního vývoje.
- Nechejte miminko vesele kopat bez plenky. Vzduch, který pronikne k pokožce dítěte, ji pomáhá udržovat zdravou. Pokožka již trpící opruzeninou se lépe zklidní a zahojí.
- Měňte znečištěné plenky co nejdříve, abyste předešli delšímu styku pokožky s vlhkým prostředím plenky. Výkaly nepříznivě působí na dětskou pokožky a vytvářejí nežádoucí bakterie.
- V průběhu noci je zvýšené riziko vzniku opruzenin. Pokud vaše miminko již opruzeninou trpí, měňte plenu i v průběhu noci.
- Během čištění, mytí a utírání věnujte větší pozornost oblasti zadečku. Buďte něžní, protože pokožka postižená opruzeninou je velmi citlivá. Používejte vatu či jemné papírové čistící ubrousky, např. Kleenex Ultra Soft, ubrousky, které mají povrch speciálně změkčený vrstvičkou krému.
- Vyvarujte se používání čistících ubrousků s obsahem alkoholu a mýdlům obecně. Tyto přípravky mohou mít nepříznivý vliv na vysoušení dětské pokožky stejně jako krémy s antibakteriální složkou. Vhodné jsou proto například dětské čistící ubrousky Huggies Wipes s obsahem Vitaminu E, které zklidní a ošetří pokožku.
- Pokud se opruzeniny či jiné kožní onemocnění zhoršují, vyhledejte pomoc odborného dětského lékaře.

Informace o plenkách a produktech, které nabízí řešení opruzenin miminek poskytla firma Kimberly-Clark, přední výrobce jednorázových papírových plen a čisticích ubrousků Huggies.
Reklama