V minulých dnech ženskou veřejnost vzrušila zpráva, že mužské antikoncepční pilulky jsou doslova na dostřel – mají být údajně uvedeny na trh již v roce 2004. „Konečně se nebudeme muset pilulkami cpát jenom my,“ jásají ženy. Ale není to předčasné? Jak to vůbec s mužskou antikoncepcí je a jak funguje?
Stejně jako u žen spočívá mužská antikoncepce v podávání hormonů. Bohužel, v případě mužů má hormonální antikoncepce spoustu závažných vedlejších účinků, na jejichž minimalizování nyní vědci pracují. V případě mužských hormonů, které blokují plodnost, se jedná zejména o zvýšené riziko aterosklerozy a infarktu, v případě mužských antihormonů, které blokují normální hormonální činnost, a tím plodnost, může být vedlejším účinkem dokonce impotence. (Totéž se týká i podávání ženských hormonů.)
Řada vědeckých týmů tyto metody zkoumá a některé se dokonce dostaly až do stadia klinických experimentů, avšak doposud nejsou nikde na světě k dispozici ani pilulky, ani injekce s mužskou hormonální antikoncepcí.
Další metodou, která vypadala slibně, je aplikace gossypolu, pigmentu z bavlníkové kůry. Když se však tyto výzkumy dostaly až do fáze experimentu, ukázalo se, že někteří z testovaných mužů byli navždy zbaveni plodnosti. Kromě toho má gossypol i negativní dopad na funkci ledvin a jater.
Zatím nejnadějněji vypadá antikoncepce, která se skládá z kombinace gestagenu, jenž potlačuje tvorbu spermií, a testosteronových implantátů či injekcí. Tato cesta prozatím vypadá nejschůdněji, jediný problém, který vědci řeší, je vývoj testosteronu. Musí být totiž v takové podobě, aby se vytvářela rovnoměrná hladina léku v krevním oběhu a aby bylo možné lék dávkovat a předepisovat v podobě přijatelné pro uživatele.
Takže holky, dámy, babičky, netěšme se předčasně, ta zpráva, jak je vidno, není nijak zaručená. Kromě toho: jistota je jistota a je otázkou k diskusi, zda by byli ti zmatení a roztržití muži tak zodpovědní, aby byli schopni pravidelně užívat své pilulky jako my, zodpovědné a stoprocentně příčetné ženy:-).

Zdroj informací: www.antikoncepce.cz a www.andropauza.cz.