Celý život potřebujeme postel. Jedině ti opravdu nejmladší novorozenci si vystačí s košíkem na prádlo, který jim svou uzavřeností připomíná bezpečí maminčina lůna. Ale jen co malý tvoreček trošku povyroste, jeho nároky na zdravé a pohodlné spaní rostou s ním. Správná dětská postýlka by měla splňovat určité parametry, aby si byli rodiče jisti, že děťátku poskytují to nejlepší, a aby i jejich každodenní péče o miminko byla co nejpohodlnější. Klasická dětská postýlka (se „špriclíky“) by měla mít rozměry 120 x 60 cm, aby z ní děťátko hned tak nevyrostlo. V ideálním případě mu vydrží do čtyř až pěti let.
Měla by být opatřena kolečky, aby byla mobilní, ale je dobré, když se dají kolečka zajistit v jedné poloze. Samozřejmě je třeba, aby byla nastavitelná výška matrace. V prvních měsících se vám bude hodit, že se k dítěti nemusíte moc ohýbat, ale zakrátko se začne přetáčet, a pak bude třeba miminko šoupnout o trochu níž. Dítě, které stojí, pak potřebuje mít lůžko nastavené na nejnižší polohu, protože jinak by mohlo snadno vypadnout. Zábrana by měla být vysoká 60 cm. Lepší postýlky mají jednu z bočnic posuvnou, aby se maminka k děťátku lépe dostala. Je samozřejmostí, že postýlka by měla být bez hran, špičatých rohů a vystouplých šroubů, aby se dítě neporanilo. Je lepší, když postýlka pro nejmenší děti nemá plná čela, protože miminko touží po očním kontaktu s maminkou a skrz tyčky ji může lépe pozorovat. Postýlka by neměla být blízko okna, topení nebo jiného nábytku, aby nemohlo dojít úrazu děťátka. Pokud má dítě samostatný pokoj, je vhodné, aby z postýlky vidělo na dveře, protože v temné noci je pro ně prosvítající světlo mezi dveřmi uklidňujícím prvkem ve chvílích usínání.
Když dítě povyroste, bude potřebovat postel z masivního dřeva a pohodlným lamelovým roštem, aby mohlo zdravě a pohodlně odpočívat po celodenní námaze ve škole i při hrách. Nikdy by dítě nemělo spát v posteli, která je mu krátká nebo je jinak nevyhovující. V zásadě platí, že je lepší mít postel příliš velkou, než příliš malou.

Nabídku kvalitních miminkovských postýlek, ale také postelí pro větší děti a pro dospělé z masivního dřeva najdete na internetových stránkách české nábytkářské firmy JMP – Studio zdravého spaní s.r.o. na adresewww.jmp.cz.
Kontaktní adresy: Ohradní 14, Praha 4 - Michle, tel./fax: 02/41485855, e-mail: michle@jmp.cz; Újezd 11, Praha 5 - Malá Strana, tel./fax: 02/57317248, 51510480, e-mail: jmp@jmp.cz; Purkyňova 45, Brno - Královo Pole, tel./fax: 05/41216395, 41241404, e-mail: brno@jmp.cz; Masarykova 791, Valašské Meziříčí, tel./fax: 0651/613555, 613560, e-mail: valmez@jmp.cz
Reklama