Jaro se snad už konečně umoudří a bude tepleji. Duben a květen jsou měsíce, kdy se připravují květiny na záhony a do truhlíků, aby nám svou krásou celé léto zpříjemňovaly chvíle pohody i pracovního nasazení. Pokud se chystáte na přípravu venkovních truhlíků nebo květináčů, nejprve je třeba uvážit, kterým rostlinám budou vyhovovat jaké světelné podmínky. Také by se neměly míchat rostliny s nestejnými růstovými podmínkami. Na využití truhlíků nemusíme hned jezdit na chatu nebo chalupu, pokud máte v bytě dostatečný parapet a okna otvíráte dovnitř, udělejte si hrazení na truhlíky (aby nespadly někomu na hlavu) a udělejte si krásný výhled z okna přes kvetoucí květiny.
V obchodě je k dostání spousta druhů truhlíků, například obyčejné plastové jsou lehké, levné a některé květiny je zcela zakryjí listy. Kamenné okrasné truhlíky většinou bývají na okenní parapety příliš těžké. Truhlíky by měly mít odtokové otvory, aby se ve spodních vrstvách nehromadila vlhkost způsobující hnilobu. Pokud v truhlíku otvory nejsou, udělejte je sami. Truhlíky by měly být také hlubší, aby v teple rychle nevysychaly.

Jaké kvetoucí rostliny mají rády světlo a slunce?
Oblíbené pelargónie a muškáty, které milují plné světlo, bohatě kvetou a vydrží nějaký čas i bez zalití. Kvetou v mnoha barvách, převislé muškáty, obzvláště když se přihnojují jednou týdně, jsou úžasné. Další rostlinou milující slunce je lichořeřišnice, u ní pozor na přemokření! Dále je to petúnie, surfínie, dvouzubec (Balkon Gold ) a sporýš - verbena a tyto rostliny potřebují vydatnou zálivku. Tyrolské karafiáty, lobelka…

A stínomilné rostliny? Jaké dát květiny do truhlíku na místo, kde je spíš stín?
Kejklířka, fuchsie, bakopa a krásná begónie.
Reklama