Když jsem byla malá holka, měli mí rodiče hrůzostrašné auto. Tedy ono bylo na pohled moc krásné, byl to veterán a všichni nám ho záviděli. Pro mě ale bylo zdrojem nezměrných útrap, protože celý jeho interiér byl prodchnut benzínovým smradem tak, že kdykoli jsem do auta vlezla, okamžitě mi putoval žaludek do krku. Pak už stačila jen jedna dvě zatáčky a všechno, co jsem v posledních dvou dnech snědla, šlo ven. Nadto bylo auto pojízdné jen zčásti, tak jsme v něm často uvízli na nesmyslných místech dlouhé hodiny. Nechtěla jsem jezdit na výlety, ani na chatu, u benzínové pumpy mi maminka musela přidržovat u nosu kapesník.
Jak jsem rostla a rodiče vyměnili auto za více pojízdné a méně smrduté, moje problémy utichaly. Zvracela jsem už jen na kolotoči a když jsem viděla něco obzvláště odporného. Bylo mi ale jasné, že já svoje děti podobným zážitkům nevystavím, až dospěju, koupím takové auto, ve kterém to bude vonět a nikomu se v něm špatně dělat nebude.
Už jsem velká, mám děti a koupili jsme auto, které sice voní, ale dětem se v něm dělá špatně stejně. Celé cesty, které nevedou po dálnici, prozvrací, takže se nám dvouhodinová cesta protáhne na čtyři útrpné hodiny.
Protože vím, že podobné problémy postihují spoustu dětí, zeptala jsem se dětské paní doktorky, jaká je příčina nevolnosti dětí v autě a jaká prevence: Fyziologickou příčinou zvracení bývá někdy ne zcela dovyvinutý zažívací trakt. Malé děti prostě jízdu autem nebo autobusem se zatáčkami a „hupy“ nesnášejí. Pochopitelně, pokud se přidávají ještě čichové vjemy, které děti mají spojené s nevolností, například pach benzínu, situaci to ještě zhorší. Jestli máte dobré, nebo špatné auto, to zpravidla nerozhoduje.
Preventivně je dobré podávat Kinedryl – od půl do jedné tabletky půl hodiny před jízdou. Pokud jízda trvá dlouho, například na dovolenou do zahraničí, je vhodné podat ještě půl tablety během jízdy. A samozřejmě je lepší, když dítě před jízdou nejí nebo jí jen nedráždivé, netučné a nekořeněné pokrmy. Když už se nevolnost dostaví a dítě zvrací, musí rodiče dbát na dostatečný přísun tekutin, aby děti nebyly dehydrované. Tekutiny podáváme jen po malém množství a často, na uklidnění žaludku se doporučuje dávat po lžičkách studenou kolu. Pokud děti zvracely dramaticky a dlouho, mohou trpět i ztrátou minerálních látek, ty jim dodáme po zklidnění nevolnosti v podobě minerálek.

Máte podobné zkušenosti? Co na vaše zelené děti zabírá? Znáte nějaké babské recepty na uklidnění žaludku malých cestovatelů? Napište nám své názory!