Jako každý člověk, i miminko reaguje na letní horka a dusné počasí. Některé vyrážky a kožní problémy jsou pro miminka přímo typické. I když určitě maminky vyrážky nepotěší, nemusejí se strachovat, protože se nejedná o nic závažného. Sice konzultace s lékařem je v určitých případech na místě, ale není opravdu nutné se zbytečně bát.
Nejznámější vyrážkou, která se objevuje hlavně v létě při horkém počasí jsou potničky. Objevují se v podobě malého puchýřku s lehkým zarudnutím. Nejčastěji se tvoří v obličeji – na tvářích, na nosíku a na bradě, ale i na hrudníčku miminka. Vznikají častěji v létě, kdy se miminko víc potí. Potničky se nevytvářejí pouze na jediném místě, naopak, často se vytvářejí na různých částech těla. Také se mění jejich četnost. Způsobuje je nezralost vývodu potní žlázy, která právě při nadměrném pocení způsobí vznik puchýřku. Tato běžná vyrážka neovlivňuje zdravotní stav dítěte. Obranou proti potničkám je kromě lehkého oblečení omývání míst, kde se potničky vyrazily, vlažnou vodou. Je zbytečné mazat miminko tekutým pudrem nebo jinými krémy. Potničky odezní samy během krátké doby.
Štípnutí a bodnutí hmyzem To je další nástraha léta. Snad každé dítě v létě poštípe komár, ale větší nebezpečí představuje hmyz, který může dítě bodnout žihadlem. Při takovém štípnutí se může projevit dosud neznámá alergie, protože maminka neví, že dítě takovou alergii vůbec má. Reakce dítěte může být různá. V některých případech, zvlášť u miminek velmi nebezpečná. Pokud místo rychle otéká a projevují se další alergické reakce, musí dítě ihned k lékaři. Dobrou prevencí je tzv. „moskytiéra“ , protože i když dítěti nehrozí alergická reakce, je schopné i v malém věku svědivý pupínek rozškrábat. Dobrými pomocníky jsou i speciální přípravky, které lze bez problémů koupit v lékárně – např. Fenistil gel. Musí se ale štípnutí namazat co nejdříve, nejlépe okamžitě.
Slunce a jeho paprsky Miminko by se nemělo vůbec „opalovat“. Miminku hrozí spáleniny a sluneční alergie. Dítě má velice jemnou a citlivou pokožku a sluneční záření na ní s určitostí zanechá stopy. Solární alergie se vyznačuje svědivou vyrážkou na místech, kam na kůži dopadalo slunce.
Další často vyrážkou miminek, která se nevytváří jen v létě je sór neboli moučnivka. Vytváří se na povrchu jazyka a na sliznici v ústech. Vypadá jako drobné bílé krupičky plísňového charakteru. Moučnivka může u miminka způsobit nechutenství, brání mu v kvalitním sání mléka. Je dobré navštívit dětského lékaře.
Jako krupička vypadá i droboučká žlutavá vyrážka, nejčastěji na nose miminka. Jsou to ještě nezralé mazové žlázky. Je to velice běžné, po několika týdnech krupička zmizí bez jakéhokoliv zásahu.