Mojí dceři bude letos v zimě patnáct let. Máme spolu skvělý vztah, mluvíme spolu o všem, Karolína se mi svěřuje a já jí bezvýhradně věřím. Myslela jsem si, že jsem ji o všem poučila, že není žádný důvod k obavám.
Bohužel, letos o prázdninách byla Karolína na táboře, a když se vrátila, svěřila se mi, že se na táboře vyspala s nějakým klukem. Byla jsem z toho strašně zklamaná, ze zrazené důvěry, z toho, jak špatně jsem ji připravila na život.
Myslím, že nejsem jediná matka, kterou po táboře čeká nepříjemné překvapení. Zajímalo by mě, jak by se měli rodiče v takovém případě zachovat?

Marie

Na radu jsme se zeptali psycholožky Mgr. Líby Máchové: „Tady je velmi důležité zjistit okolnosti, za jakých k intimnímu styku došlo. Jelikož je dívka nezletilá, jedná se dokonce o zákonně postižitelný čin.
Pokud by došlo ke styku s dospělým mužem, která má děti na starosti, například s vedoucím, rozhodně bych doporučila situaci řešit, minimálně s pořadateli tábora. Pokud se jedná o styk s mladistvým chlapcem, je důležité vědět, jestli dívka byla svolná nebo zda neutrpěla nějakou psychickou újmu. Pokud ano, opět bych doporučila situaci řešit s pořadateli tábora. Pokud ne, radím vyřešit problém pouze s dcerou vlídným pohovorem.
Při probírání tohoto choulostivého tématu se rozhodně rodiče musí zdržet výbuchů emocí, nejlépe je se pokusit najít citlivý a zároveň racionální přístup, i když to pro obě strany bude zřejmě poměrně obtížné. Na druhou stranu musím říct, že velmi oceňuji vztah, jaký má Marie se svou dcerou, není asi příliš běžné, že by se čtrnáctiletá dívka dobrovolně svěřila matce se ztrátou panenství. O to snáze se obě s celou situací vyrovnají.
Předpokládám, že Marie svou dceru poučila v otázkách bezpečného sexu, ale doporučila bych, přestože je Karolína velmi mladá, nastolit i problém případné antikoncepce.“

Připravila