Když jsou malí, válí se po zemi a ryčí. Když jsou větší, dupají a bouchají do všeho, co jim přijde pod ručku. Okolo šestého nebo sedmého roku se rozhodnou, že od teď už bude po jejich, NEBO…!
Okolo nástupu do první třídy zažívají děti jedno ze zlomových období svého života. Jejich sebeuvědomění postoupilo dál, jejich osobnost vyzrává. Dítě, okolo něhož se točí zcela pochopitelně celý rodinný svět, se stále cítí být středobodem světa jako dřív, ale musí zároveň čelit realitě – „Jsi už velký/velká, musíš tohle pochopit, z tamtoho ustoupit…“ Jsou děti, které se s tím vyrovnají poměrně snadno, jsou už natolik zralé, že emoce ustupují racionálnímu uvažování, ale jsou děti, které stále ovládají emoce a pravděpodobně jim to už zůstane. Jsou to vzteklouni.
Dětští psychologové bývají ke vzteklounům velmi, velmi tolerantní. Většinou vám řeknou, že dítě je skvělá osobnost a že si bude umět prosadit v životě svoje zájmy a proč něco chcete řešit. Marně jim vysvětlujete, že malý velitel domácnosti vámi bezohledně zametá a celé příbuzenstvo se bojí mu nevyhovět.
Přesto jsme se pokusili zeptat se v dětské psychologické poradně, jak na vzteklouny: Nejúčinnější zbraní je důslednost. Když se rozhodnete dítěti nevyhovět, nesmíte se nechat zlomit. Jak jednou povolíte, jen potvrdíte svou slabost a jeho sílu. Dítě bude vědět, že nakonec povolíte a svých vzteklých záchvatů se nevzdá. Naopak - když vydržíte, starší dítě brzy pozná, že tudy cesta nevede. Záchvaty vzteku je nejlepší ignorovat nebo, pokud to jde, snažit se odvést pozornost dítěte jinam. To lze jen u mladších dětí, starší dítě přesně ví, co chce a jak to z dospělých dostat. Vždy je třeba si uvědomit, že dítě není zmenšenina dospělého člověka a není možné apelovat ve vypjaté chvíli na jeho rozum. Nechte dítě vyvztekat, a když záchvat pomine, celou situaci s ním v klidu proberte.
Jedna moje kamarádka vyřešila záchvaty vzteku svojí dcery brutální, ale účinnou metodou, se kterou by asi psychologové příliš nesouhlasili: Natočila svou sedmiletou rozlícenou dceru na video, a když se holčička uklidnila, záznam jí pustila. Od té doby se malá slečna ovládá, ale její matka má obavy, že jí způsobila doživotní frustraci.

Jaké máte se vzteklouny zkušenosti vy? Co na ně platí? Poléváte je ledovou vodou, vyhovíte nebo ignorujete? Máte nějaký fígl, jak na ně vyzrát? Napište nám své názory!